fot. EPA/NABIL MOUNZER

Proboszcz z Bejrutu: Franciszek daje nam nową nadzieję

Liban wyniszczany przez głęboki kryzys polityczny i trudną sytuację gospodarczą boleśnie doświadcza skutków pandemii. – Grozi nam prawdziwa katastrofa. Nowe zakażenia lawinowo rosną, na intensywnej terapii brakuje miejsca – mówi proboszcz parafii św. Jerzego w Bejrucie. Ks. Jad Chlouk podkreśla, że Libańczycy potrzebują nowej nadziei i w tym mrocznym momencie historii wsparciem jest dla nich papież Franciszek.

Liban przeżywa najtrudniejszy czas od wybuchu wojny domowej w 1975 r. – Stoimy na krawędzi przepaści, grozi nam rozpad, który może dolać oliwy do ognia i tak trudnej sytuacji w regionie – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Chlouk. Maronicki kapłan zauważa, że wiele z obiecywanej pomocy wciąż nie dotarło.

>>> Bejrut dziękuje papieżowi za miłość do Libanu

– Ojciec Święty jest świadomy sytuacji w naszej ojczyźnie. Bejrut powoli podnosi się z gruzów po katastrofalnej eksplozji z sierpnia. Niestety nie tak szybko, jak przewidywano – mówi papieskiej rozgłośni ks. Chlouk. – Nie wszyscy dotrzymali danego słowa. Wiele organizacji pozarządowych przyjechało i zrobiło zdjęcia dokumentujące nasze cierpienie, jednak później zapowiadana przez nie pomoc nie nadeszła. Papież daje nam nową nadzieję, zachęcił nas do walki o lepszą przyszłość. Sytuacja w kraju jest dramatyczne, stąd też bardzo ważne było dla nas jego bożonarodzeniowe orędzie, w którym prosił lokalne siły o dialog polityczny, a wspólnotę międzynarodową, by nie angażowała Libanu w napięcia i regionalne konflikty. Kościół robi wszystko, co w jego mocy, by pomóc ludziom, naszym głównym obiektywem jest odbudowa żywego Kościoła, dopiero potem będziemy myśleli o tym z kamieni.

>>> Procesja z figurą Matki Bożej ulicami zniszczonego Bejrutu [ZDJĘCIA]

Ks. Chlouk wskazuje, że w obecnym trudnym okresie jednym z najważniejszych wyzwań jest powstrzymanie migracji młodego pokolenia. – Ludzie z dobrym wykształceniem szukają nadziei poza ojczyzną. To jest dla Libanu bolesny strata. Musimy zrobić wszystko, by nadzieję dla siebie ponownie widzieli w Kraju Cedrów – mówi proboszcz bejruckiej katedry.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze