Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji spotkał się na Kubie z polskimi misjonarzami
Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji bp Jan Piotrowski spotkał się na Kubie ze wszystkimi 23 polskimi misjonarzami i misjonarkami posługującymi obecnie w tym kraju. Spotkanie, do którego doszło w Hawanie było pierwszą od kilku lat okazją do dyskusji w tym gronie na temat doświadczeń w pracy ewangelizacyjnej. Biskup przybył na zaproszenie Ambasady RP także po to, by omówić możliwości wspólnych projektów pomocowych.
Bp. Piotrowskiemu towarzyszył sekretarz Komisji ds. Misji o. Kazimierz Szymczycha SVD, ks. Jerzy Limanówka SAC z Fundacji Salvatti oraz Nina Mocior z Caritas Polska.
Jeden z uczestników spotkania, pracujący od kilku lat na Kubie ks. ks. Marek Gubernat MSF zaznacza, że w kraju panuje katastrofalna sytuacja ekonomiczna: odczuwalne są braki w zaopatrzeniu w paliwo, występują wielogodzinne przerwy w dostawie prądu, w szpitalach brakuje leków i środków opatrunkowych. Dlatego misjonarze na Kubie nie mają wielu okazji do spotkań.
>>> Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji: Chrystus jest nadzieją dla świata
„Transport należy do jednych z największych wyzwań na Kubie: jedni nie mają samochodów wcale, inne stoją od miesięcy w warsztacie, jeszcze inni nie mają dostępu do paliwa, a transport publiczny w zasadzie nie istnieje. Najbardziej oddalonych od siebie Polaków dzieli około 1000 kilometrów, z czego zaledwie połowa drogi przypomina autostradę i jest pełna dziur i niebezpieczeństw. Transport kolejowy, lotniczy czy morski nie funkcjonuje” – zwraca uwagę ks. Gubernat.
Jak ocenia duchowny, największą wartością tych dwóch dni wspólnie spędzonych w Casa Sacerdotal w Hawanie była możliwość spotkania i osobistej rozmowy. „W kraju, gdzie poszukiwania ryżu, cementu, stali czy paliwa są niesamowicie skomplikowane, wymiana informacji pomiędzy siostrami i księżmi z różnych prowincji jest bezcenna” – dodaje ks. Gubernat.
Dotarcie do Hawany misjonarzom z najdalej wysuniętych placówek na wyspie zadbała ambasador RP na Kubie Joanna Kozińska-Frybes. „Gdyby nie wsparcie ambasady z pewnością takie spotkanie nie doszłoby do skutku. Ważne dla misjonarzy były obecność i słowa powitania przez Nuncjusza Apostolskiego na Kubie, Antoine Camilleri i biskupa Jana Piotrowskiego, który przypomniał o ważnej roli polskich misjonarzy posługujących na całym świecie” – relacjonuje misjonarz.
Bp Jan Piotrowski powiedział KAI, że dzięki wysłuchaniu sprawozdań z każdej prowincji kościelnej zyskał całościowy obraz Kościoła kubańskiego. Przypomniał, że w miarę swoich możliwości Kościół w naszym kraju wpiera tamtejszą wspólnotę misjonarzami i misjonarkami. Goście z Polski mieli też okazję opowiedzieć biskupom z Kuby o historii naszego Kościoła, jego obecnych wyzwaniach oraz zaangażowaniu misyjnym.
Zarówno bp Piotrowski jak o. Szymczycha potwierdzili gotowość MIVA Polska i Dzieła Pomocy Ad Gentes do współpracy w realizacji projektów ewangelizacyjnych, edukacyjnych, opiekuńczych czy przy zakupie środków transportu. Przedstawicielka Caritas Polska udzieliła misjonarzom praktycznych wskazówek dotyczących poprawnego przygotowywania wniosków o wsparcie projektów pomocowych oraz ich realizacji – począwszy od pomysłu aż do rozliczenia projektu po jego zakończeniu.
Podczas rozmów misjonarzy obecna była ambasador RP oraz konsul, Rafał Kliniewski. Wspólnie zastanawiano się nad zakresem współpracy Ambasady RP i polskich misjonarzy.
Z kolei prezes Fundacji Salvatti, ks. Jerzy Limanówka SAC przedstawił proces przygotowania i przebieg współpracy z osobami zgłaszającymi się do wolontariatu misyjnego.
ks. Marek Gubernat MSF
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |