Fot. Muntean Madalin, flickr.com

Fot. Muntean Madalin, flickr.com

Raport: ubogie wśród bogatych

Ubóstwo nie ogranicza się do krajów tak zwanego Trzeciego Świata. Także w społeczeństwach rozwiniętych i zamożnych możemy spotkać się z osobami, które żyją w skrajnej nędzy.

Najbardziej narażoną na to zjawisko grupą społeczną są dzieci. To one cierpią najbardziej, gdyż bieda hamuje ich rozwój w każdej sferze. Najmłodsi mają problemy z nauką, częściej chorują i istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości będą klientami pomocy społecznej.

Według raportu UNICEF opublikowanego w tym roku 30 mln dzieci w 35 krajach OECD żyje w ubóstwie, a ponad 13 mln dzieci w krajach Unii Europejskiej nie ma dostępu do podstawowych dóbr, niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju. W Polsce żyje aż 10% z nich.

Raport oparty jest na dwóch wskaźnikach: poziomie deprywacji dzieci i wskaźniku ubóstwa względnego. Pierwszy z nich mówi o braku możliwości zaspokojenia pewnych potrzeb dzieci (ujęte są one w 14 punktach), a drugi pokazuje ich sytuację dochodową. Wśród 14 punktów znajdują się m.in.: zapewnienie trzech posiłków dziennie, właściwe obuwie, odpowiednie miejsce do odrabiana pracy domowej, ale również pieniądze umożliwiające uczestnictwo w wycieczkach klasowych czy też możliwość świętowania imienin i urodzin. 

W najlepszej sytuacji są dzieci mieszkające w krajach skandynawskich i Islandii, zaś na Węgrzech, Bułgarii oraz Rumunii dzieci są narażone na ubóstwo w większym stopniu. Polska znajduje się na 24. miejscu z 29 badanych krajów. 

Warunki życia dzieci w naszym kraju zatem znacznie odbiegają od poziomu życie w większości krajów Unii Europejskiej. Około 21% dzieci w Polsce jest pozbawionych dostępu do podstawowych dóbr niezbędnych do ich rozwoju, zaś 14,5% żyje w ubóstwie. Kraje skandynawskie osiągają poziomy odpowiednio poniżej 3% i około 7%. 

Szczególnie uderzające w raporcie są porównania między krajami o podobnych gospodarkach, które pokazują, że polityka danego państwa ma decydujący wpływ na to, czy dzieci żyją w ubóstwie. Na przykład w Danii i Szwecji wskaźnik deprywacji jest kilkukrotnie niższy niż Belgii czy Niemczech, ale wszystkie kraje mają mniej więcej podobny poziom rozwoju gospodarczego i dochodu na jednego mieszkańca.

 

Raport "Ubóstwo dzieci" UNICEF 2016

Raport „Ubóstwo dzieci” UNICEF 2016

Czy wprowadzony w naszym kraju program 500+ zmieni realnie sytuację ubogich dzieci? Na odpowiedź na to pytanie będziemy musieli jeszcze poczekać.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze