Razem wokół Maryi [MISYJNE DROGI]
Czy można mówić o maryjnej rewolucji w relacjach chrześcijańsko-muzułmańskich, jak niektórzy piszą o libańskim święcie Zwiastowania? Niewątpliwie, wydarzenie to zapoczątkowane w kraju cedrów jest epokowe.
Zaczęło się od pragnienia dwóch przyjaciół, muzułmanina i chrześcijanina, którzy odkryli wspólne braterstwo i wspólną pasję do Maryi – obecnej zarówno w wierze chrześcijańskiej, jak i islamie. Scenę zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie narodzin Jezusa opisał w swojej Ewangelii św. Łukasz. Scena ta obecna jest także w Koranie (w rozdziale trzecim i dziewiętnastym), a sama Matka
Jezusa uznawana jest przez islam za najlepszą kobietę w raju. Tradycja muzułmańska w usta proroka Muhammada wkłada słowa wyrażające Jej bezgrzeszność: „Każdego noworodka w chwili jego urodzin dotyka Szatan i wtedy wydaje on krzyk, jedynie kiedy na świat przychodziła Maria i jej syn tego krzyku nie było”. W krajach islamskich wielu zwykłych muzułmanów nieskażonych duchem
salafizmu i wahhabizmu odwiedza chrześcijańskie sanktuaria maryjne, modląc się do Boga, licząc na opiekę Marii, matki proroka Jezusa, jak wierzą wyznawcy islamu. Nie powinny zatem dziwić w tym kontekście słowa wypowiedziane przez muzułmańskiego współinicjatora międzyreligijnego święta, szejka Mohammeda Nokkariego, byłego dyrektora generalnego Dar al-Fatwa, najwyższej instancji islamu sunnickiego w kraju: „Serce mówi mi, że Maryja jest tą osobą, która pragnie nas (muzułmanów i chrześcijan) zjednoczyć. Ona jest najlepszą z kobiet, tu, na ziemi, i w wieczności. Bóg dał nam Ewę jako matkę rodzaju ludzkiego. Dał nam też inną matkę, delikatną i jednoczącą, którą jest Maria”. Drugim inicjatorem wspólnego świętowania zwiastowania w Libanie jest katolik (maronita) Nagy El Khoury, związany z chrześcijańską (jezuicką) uczelnią Notre Dame w Jamhour położoną na przedmieściach Bejrutu, stolicy kraju. Na początku jego zaangażowania znajduje się mistyczne doświadczenie – powtarzający się przez wiele lat proroczy sen. Oglądał w nim wielki namiot otwarty ku niebu, w którym chrześcijanie i muzułmanie modlą się wspólnie, choć każdy na swój sposób, do Boga.
Naród libański wokół Maryi
Pierwsze, zaaranżowane przez dwóch przyjaciół i związane z nimi środowiska, spotkanie odbyło się zgodnie z katolickim kalendarzem liturgicznym 25 marca 2007 r. w kościele Notre-Dame de Jamhour. Od 2010 r. chrześcijańsko- -muzułmańska uroczystość Zwiastowania Pańskiego (pod hasłem: „Razem wokół Maryi, naszej Pani”) jest świętem narodowym w Libanie, dniem wolnym od pracy. W czasie jego obchodów organizuje się nabożeństwa, wspólne czytanie Biblii i recytowanie Koranu, śpiewa się pieśni chrześcijańskie i muzułmańskie, wygłasza świadectwa, wykonuje modlitwy sufickie. Obchodom święta towarzyszą też imprezy kulturalne i koncerty transmitowane przez telewizję. Z okazji uroczystości powstała specjalna ikona zwiastowania, na której po raz pierwszy w historii obok tekstu biblijnego umieszczono również koraniczny fragment traktujący o zwiastowaniu Maryi. Skomponowano międzyreligijny utwór „Ave Maria” z udziałem muzułmańskich i chrześcijańskich wykonawców (do odsłuchania na YouTube: Tania Kassis – Islamo-Christian AVE). Każdego roku organizatorzy zapraszają gościa specjalnego. W 2010 r. był nim znany w świecie ze swej pobożności maryjnej legendarny przywódca „Solidarności”, Lech Wałęsa, a w 2012 r. – maronicki patriarcha. W minionym roku w ramach przygotowań do święta gościła w pierwszej połowie marca w Bejrucie Mirjana, widząca z Medjugorie, która – jak stwierdziła – na polecenie samej Matki Bożej przyjechała do Libanu, przemawiając do pięćdziesięciotysięcznego tłumu. Corocznie w uroczystościach uczestniczą świeccy i duchowni z Kościoła maronickiego, rzymscy katolicy, prawosławni oraz muzułmanie nurtu sunnickiego i szyickiego. 20 lutego 2010 r. przebywający na audiencji w Watykanie libański premier Saad el-Hariri przedstawił tę międzyreligijną inicjatywę papieżowi Benedyktowi XVI, który przyjął ją z entuzjazmem.
Wspólne świętowanie poza Libanem
Pragnieniem organizatorów od samego początku było rozszerzenie tej inicjatywy na inne kraje. Od 2017 r. wspólna modlitwa wyznawców Chrystusa i islamu z okazji święta Zwiastowania prowadzona jest w Louvain-la-Neuve w Belgii. Od 2018 r. święto obchodzone jest wspólnie również przez chrześcijan i muzułmanów w Jordanii, choć tam nie ma tak szerokiego zasięgu jak w Libanie. W 2019 r. chrześcijanie i muzułmanie wspólnie świętowali Zwiastowanie w Polsce. Uroczystość zorganizowana przez archidiecezję warszawską i Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów odbyła się w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum w Warszawie. Spotkanie modlitewne pod hasłem „Maryja wzorem zawierzenia i poddania Bogu” zgromadziło ponad 100 osób. Nabożeństwu przewodniczył bp Rafał Markowski oraz mufti Nedal Abu Tabaq. Muftiego Tomasza Miśkiewicza reprezentował imam Mirzogolib Radzhabaliev z Białegostoku. Pieśni maryjne zaśpiewane zostały przez siostry i braci z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich. Natomiast teksty Koranu zostały wyrecytowane przez imama Nadżiba Al-Sabahiego z warszawskiej Ochoty. Organizatorzy zapewnili, że międzyreligijna inicjatywa z okazji Zwiastowania będzie kontynuowana w kolejnych miastach.
Mariusz Maciak
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |