Fot. pixabay

RŚA: rusza odbudowa kraju

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Trzeba odbudować ten kraj od zera z prawowitą władzą” – takie wyzwanie stojące przed Republiką Środkowoafrykańską widzi Mauro Garofalo, odpowiedzialny w rzymskiej Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe.

Powrócił on właśnie z Bangi, stolicy państwa, które powoli wychodzi z wojny domowej na mocy porozumienia między rządem a 14 grupami rebelianckimi, podpisanego w Rzymie pod koniec czerwca tego roku. Katolicki działacz przedstawił Radiu Watykańskiemu sytuację w tym kraju oraz działania, jakie usiłuje się tam podejmować w ramach wchodzenia w życie zawieszenia broni.

Garofalo poinformował, że Wspólnota pracuje nad wprowadzeniem konkretnych gwarancji, aby pokazać grupom zbrojnym wagę tego porozumienia. Organizowany jest Komitet Monitorujący, w skład którego wejdą wszyscy sygnatariusze dokumentu, w celu respektowania każdego z postanowień.

Porozumienie ma pomóc w realizowaniu działań w takich kwestiach jak pomoc humanitarna, wsparcie dla tych, którzy muszą zacząć życie na nowo oraz efektywne rozbrojenie. W wielu regionach na północy i wschodzie kraju państwo nie ma żadnych wpływów, brakuje kontroli granic, prowadzona jest nadmierna eksploatacja zasobów mineralnych czy lasów dla zdobycia drewna.

„To, co powinno stanowić dobro wspólne wszystkich obywateli, obecnie służy jako źródło dochodu tylko dla niektórych. Tym niemniej pojawia się wiele nadziei, choć nie można ukrywać trudności. Mamy ciągle do czynienia z poważnymi kwestiami, jak sprawiedliwość, pojednanie czy efektywność administracji państwowej, ale widać też wiele nadziei” – wskazał Mauro Garofalo ze Wspólnoty św. Idziego.

Zobacz także
Wasze komentarze