Są jeszcze kraje, które prześladują „czarownice”
W 45 krajach na całym świecie kobiety i mężczyźni są nadal prześladowani i zastraszani jako rzekome czarownice i czarownicy. Zwraca na to uwagę Papieskie Dzieła Misyjne w Niemczech. Według tej organizacji, aktualne przypadki polowań na czarownice można znaleźć w krajach na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Europy. Okazją do przypomnienia tej sytuacji jest przypadający w sobotę 10 sierpnia Międzynarodowy Dzień Walki z Podejrzeniami o Czary.
Polowania na czarownice są nadal zjawiskiem powszechnym, szczególnie w Afryce Subsaharyjskiej, południowej Azji i Oceanii. Organizacja pomocowa udokumentowała również podobne przypadki w Meksyku, Peru i Boliwii.
„Przesądy służą jako usprawiedliwienie aktów przemocy” – wyjaśnił wiceprezes Missio w Akwizgranie, Gregor von Fürstenberg. „Chciwość, nienawiść i poszukiwanie kozłów ofiarnych, to motywy, dla których sprawcy znęcają się nad niewinnymi ludźmi. Należy zaostrzyć walkę z tymi globalnymi naruszeniami praw człowieka”.
Według własnych informacji organizacja pomocowa Missio wspiera akcje i ludzi na całym świecie, którzy angażują się w wyjaśnianie fałszywych przekonań i ochronę poszkodowanych. Dotyczy to m.in. siostry zakonnej Loreny Jenal, która pomaga dotkniętym kobietom w Papui-Nowej Gwinei. Dzięki jej zaangażowaniu ponad 250 kobiet zostało w ostatnich latach ocalonych przed przemocą i prześladowaniami jako czarownice. Papież Franciszek chce także osobiście spotkać się z 74-letnią zakonnicą podczas swojej wizyty w Papui-Nowej Gwinei na początku września.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |