Sekretarz Generalny ONZ apeluje o zbadanie doniesień o przymusowych aborcjach w Nigerii
Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wezwał władze Nigerii do zbadania doniesień o dokonywaniu przez tamtejsze wojsko przymusowych i powszechnych aborcji – poinformował w piątek rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
„Sekretarz Generalny z niepokojem przyjmuje do wiadomości zarzuty dotyczące systemowych i przymusowych aborcji, których zgodnie z doniesieniami dokonuje nigeryjska armia wobec kobiet i dziewcząt, które już wcześniej padły ofiarą Boko Haram” – napisał Dujarric w mailu do Reutersa.
Reuters poinformowała w środę, że nigeryjska armia co najmniej od 2013 roku prowadziła tajny, systematyczny i nielegalny program aborcyjny na północnym wschodzie kraju.
>>> W USA kluczowi politycy katoliccy popierają aborcję. Czy zostaną ekskomunikowani?
Według relacji dziesiątków świadków i dokumentacji zweryfikowanej przez Reutersa program obejmował przerywanie co najmniej 10 tys. ciąż pośród kobiet i dziewcząt, z których wiele zostało porwanych i zgwałconych przez islamskich bojowników.
Rzecznik ONZ oświadczył w piątek:”wzywamy władze Nigerii do pełnego zbadania tych zarzutów i upewnienia się, że dojdzie do ich wyjaśnienia.”
Rzecznik Departamentu Stanu USA przekazał, że administracja prezydenta Bidena jest „głęboko zaniepokojona” i dodał:” zachęcamy rząd Nigerii, aby poważnie potraktował zarzuty i przeprowadził dokładne i jawne dochodzenie.”
Zwierzchnik sił zbrojnych Nigerii stwierdził w czwartek, że wojsko nie będzie prowadzić dochodzenia w sprawie raportu, tłumacząc, że nie jest on prawdziwy.
>>> Czy projekt „Legalna Aborcja bez Kompromisów” jest konstytucyjny?
Reuters zaznacza, że rząd Nigerii nie ustosunkował się do raportu, a minister informacji tego kraju Lai Mohammed nie był natychmiast osiągalny, aby skomentować wezwanie ONZ do przeprowadzenia śledztwa.
Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiało sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia. W 2009 roku organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii – lub przynajmniej jej części – w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.
W Nigerii, najludniejszym kraju Afryki, często dochodzi do zamachów na tle religijnym i porwań dla okupu, dokonywanych przez uzbrojone gangi. Tego rodzaju ataki, skutkujące śmiercią wielu cywilów, mają miejsce głównie na północy i północnym wschodzie kraju, czyli na obszarze największej aktywności Boko Haram.
Pod względem wyznaniowym Nigeria jest podzielona niemal po równo na muzułmańską północ i chrześcijańskie południe.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |