![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2023/03/mid-epa10538850-900x380.jpg)
PAP/EPA/BILAWAL ARBAB
Senegal: nuncjusz apostolski gościem honorowym społeczności muzułmańskiej
Po raz pierwszy w historii Senegal nuncjusz apostolski był obecny jako gość honorowy na ważnej uroczystości muzułmańskiej. Na zaproszenie społeczności muzułmańskiej abp Waldemar Stanisław Sommertag wziął udział 1 lutego w 33. dorocznej wizycie-pielgrzymce Ziarrze w Bambilor, niedaleko Dakaru.
W przemówieniu podkreślił przekonanie papieża Franciszka, że w imię Boga zawsze musimy tworzyć jedność, a nie podziały.
Abp Waldemar Stanisław Sommertag, który był nuncjuszem w Nikaragui do czasu jego wydalenia w 2022 r., od września 2022 r. jest nuncjuszem apostolskim w Senegalu, Mauretanii, Republice Zielonego Przylądka i Gwinei Bissau. Około 20 zakonników towarzyszyło mu podczas tradycyjnej corocznej wizyty, którą muzułmanie składają swoim lokalnym przedstawicielom. W Bambilor, na wschód od stolicy Dakaru, Ziarra została zorganizowana przez lokalnego kalifa Serigne Thierno Amadou Ba.
>>> Kandydat na prezydenta Senegalu: Nie można kochać Polski nie kochając Jana Pawła II [ROZMOWA]
W imię Boga należy zawsze łączyć, a nie dzielić
W przemówieniu watykański dyplomata podziękował kalifowi za zaproszenie i przypomniał przekonanie papieża, że dialog międzyreligijny ma fundamentalne znaczenie w budowaniu pokoju. „Papież wierzy, że pokojowe i pełne szacunku współistnienie jest podstawą ludzkiej i duchowej tożsamości każdego człowieka i że każda wiara religijna, nawet jeśli ma inną strukturę, ma główne zadanie zbliżania ludzi do siebie i że w imię Boga należy zawsze jednoczyć, a nie dzielić”, oświadczyli w specjalnym orędziu duchowni posługujący w Senegalu, którzy towarzyszyli nuncjuszowi.
Po wygłoszeniu orędzia pokoju, abp Sommertag pomodlił się za wszystkich Senegalczyków i podarował brązowy medal oraz obraz przedstawiający świętego Franciszka z Asyżu z sułtanem Egiptu.
>>> Senegal: oblaci remontują Centrum Młodzieżowe
Islamska duchowość w obliczu materializmu
Ziarra to regularna pobożna wizyta-pielgrzymka, którą muzułmanie składają swojemu przywódcy religijnemu lub jednemu ze świętych miejsc islamu. Jest to dzień refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim odnowienie paktu zaufania i lojalności ze swoim duchowym przywódcą. Temat 33. wizyty-pielgrzymki do Bambilor na rok 2025 brzmiał: „Duchowość islamu w obliczu materializmu: jaką ścieżką podąża dziś senegalski muzułmanin?”.
Ziarra Bambilor to ważna data w kalendarzu uroczystości religijnych w Republice Senegalu. Każdego roku zjeżdżają się na nią tysiące pielgrzymów ze wszystkich części kraju. Kalif Thierno Mouhamed Bachir Tall przewodniczył temu 33. duchowemu wydarzeniu wymiany i pamięci o podstawowych zasadach islamu.
Ożywiony dialog międzyreligijny
Podczas gdy udział nuncjusza w Ziarrze jest pierwszym tego typu wydarzeniem, spotkania między muzułmanami i chrześcijanami są w Senegalu czymś naturalnym. Dialog chrześcijańsko-islamski jest wysoko ceniony, ponieważ odzwierciedla zaangażowanie obu społeczności religijnych we wspólne życie w duchu wzajemnego szacunku i zrozumienia. Senegal jest często przywoływany jako przykład modelu pokojowego współistnienia dwóch religii monoteistycznych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |