Spotkanie papieża z prezydentem Republiki Środkowoafrykańskiej

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek przyjmie dziś w Watykanie prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej Faustina Touadera. Prywatne spotkanie odbędzie się przed południem w bibliotece Pałacu Apostolskiego, poinformowano w Watykanie. 60-letni prezydent Touadera będzie uczestniczył w obradującej w Rzymie konferencji na temat pomocy w rozwoju.

Od czasu obalenia prezydenta Francis Bozize w 2013 roku w Republice Środkowoafrykańskiej co pewien czas dochodzi do walk między rebeliantami muzułmańskimi i chrześcijańskimi. Ta była kolonia francuska należy dziś do najuboższych krajów świata. Jej sąsiadami są Czad, Sudan, Południowy Sudan, Kongo, Kongo-Brazaville i Kamerun.

Niedawno także biskupi katoliccy kraju ostro skrytykowali przemoc rebeliantów i zażądali jak najszybszego ich rozbrojenia. Biskupi zaapelowali też do wszystkich stron konfliktu, aby zadeklarowały zawieszenie broni bez warunków wstępnych. Według niemieckiego Towarzystwa Narodów Zagrożonych (GfbV), obecnie różne zbrojne ugrupowania walczące o władzę oraz surowce naturalne kontrolują ok. 70 proc. terytorium kraju.

Spotkanie papieża z prezydentem Republiki Środkowoafrykańskiej
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze