„Spotkanie z Kościołem Prześladowanym” – wizyta ks. prof. Cisły w Nigerii
Nigeria jest jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów dla księży. Na miejscu przebywa ks. prof. Waldemar Cisło z Pomocy Kościołowi w Potrzebie i Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej. Dotarł do kapłana, który pobity i uprowadzony przez porywaczy, został zmuszony do wielogodzinnej wędrówki przez busz. „Tutaj bycie chrześcijaninem naprawdę kosztuje” – ocenił wykładowca UKSW.
Raport pt. „Wolność religijna na świecie”, jaki publikuje Pomoc Kościołowi w Potrzebie, zalicza Nigerię do krajów, gdzie prześladowań doświadcza większościowa wspólnota religijna. „Czujemy się mniejszością, chociaż jesteśmy krajem, w którym żyje połowa muzułmanów i połowa chrześcijan” – mówił w 2023 roku ks. abp Ignatius Kaigama, arcybiskup Abudży, w reakcji na brutalne ataki, jakie miały miejsce w jego archidiecezji.
Od stycznia 2021 r. do czerwca 2022 roku w Nigerii zamordowano 7600 chrześcijan. W 2022 roku, gdy w Owo wierni świętowali Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zostali napadnięci w trakcie Mszy św. Zginęło wtedy 40 osób. Świadkiem masakry był o. Andrew Abayomi. Wskazywał wtedy, że policja nie przybyła potrzebującym na ratunek, choć atak trwał co najmniej 20 minut. „Świat odwrócił się od Nigerii. Trwa tu ludobójstwo, ale nikogo to nie obchodzi” – pisał we wstępie do wydanego przez PKWP dokumentu „Prześladowani i zapomniani?”.
>>> Nigeria: kolejne uprowadzenie kapłana
Jednym z najbrutalniejszych obrazów prześladowania chrześcijan w Nigerii pozostaje śmierć 22-letniej studentki. Deborah Samuel Yakubu została ukamienowana przez agresywny tłum. W 2023 roku w swoim mieszkaniu zginął ks. Isaac Achi. Wśród doniesień medialnych pojawiało się przypuszczenie, że kapłan mógł zostać spalony żywcem.
„Dlatego nasza obecność w Nigerii to spotkanie z Kościołem Cierpiącym” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło z Pomocy Kościołowi w Potrzebie, któremu w Afryce towarzyszą współpracownicy. Wyjaśnił, że „bycie chrześcijaninem tutaj naprawdę kosztuje”. Tłumaczył, że Nigeria jest dla chrześcijan w Europie lekcją, na czym polega wierność Chrystusowi i krzyż wpisany w codzienne życie. „Kanapowe chrześcijaństwo już się skończyło. Nie ma dla niego miejsca, bo potrzeba wiarygodnych świadków” – zauważył.
Na miejscu ks. prof. Waldemar Cisło rozmawiał z księżmi, którzy doświadczyli prześladowań. Dane, które przygotowuje Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wskazują, że Nigeria jest jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów dla kapłanów. W tym roku już kilku z nich zostało uprowadzonych przez porywaczy. W 2023 roku stowarzyszenie odnotowało 28 takich przypadków.
O. Agustine Dajo, w wywiadzie udzielonym PKWP, postanowił wrócić do tego, co wydarzyło się dwa lata temu w czerwcu. Był w swoim mieszkaniu, kiedy usłyszał, że ktoś próbuje dostać się do środka. „Obudziłem się. Przekonałem się, że mam kłopoty. Napastnikom udało się otworzyć drzwi. Dzwoniłem na policję, ale byli daleko, gdy prosiłem o pomoc. Kiedy porywacze weszli do środka, zostałem uderzony w głowę” – mówi. O. Agustine został zmuszony do kilkugodzinnej wędrówki w buszu. Odczuwał w tym czasie ogromny ból.
Nie wszystkich księży, którzy zostali uprowadzeni w Nigerii, udaje się uwolnić. Od dawna nie ma żadnych informacji o trzech z nich. Ks. John Bako Shekwolo zaginął w 2019 roku. Ojcowie Joseph Igweagu i Christopher Ogide w 2022 r. W ostatnich tygodniach do Pomocy Kościołowi w Potrzebie dotarła informacja o porwaniu o. Gabriela Ukeha z Zaman Dabo. To szósty taki przypadek odnotowany przez papieską organizację w tym roku. Kapłan został uwolniony jeszcze w czerwcu.
>>> Nigeria: w ciągu ostatnich 10 lat terroryści uprowadzili 1,7 tys. uczniów i studentów
Posługa wśród wiernych w Nigerii wiąże się z ciągłym ryzykiem, co potwierdza w rozmowie z PKWP pracujący w kraju o. Nor Raymond. „Wiele naszych kościołów zostało zaatakowanych. W mojej parafii z atakami spotkało się wielu parafian. Porywacze chcieli mnie porwać. Dzisiaj w Nigerii trudno jest być chrześcijaninem” – wyjaśnia. Podkreśla, że w Nigerii istnieje problem powszechnego braku bezpieczeństwa. „Dlatego Nigeria potrzebuje modlitwy. Nigeria potrzebuje wsparcia” – zauważył.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej, którego pracami kieruje ks. prof. Waldemar Cisło, zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji księży w Nigerii. Dbają, by mogli oni zdobyć wykształcenie w Polsce, a następnie wrócić do swojego kraju i zadbać o formację kolejnych kapłanów.
Realizacja projektu – jak pisał w liście z podziękowaniami ks. abp Ignatius Kaigama – w trudnych okolicznościach „umożliwia kształcenie kadry na bardzo wysokim poziomie”. Według arcybiskupa Abudży, wykształceni kapłani stają się również „najlepszymi ambasadorami Polski”.
Biuro Prasowe PKWP Polska Wstecz
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |