epa05994744 People walk over logs near the area where a landslide occured in which 35 people are feared killed at Athwelthote in Baduraliya, some 98 kilometers from Colombo, Sri Lanka, 28 May 2017. Following a prolonged drought Sri Lanka has been hit with the monsoonal rains for the past few days causing heavy flooding and landslides in several parts of the island including its capital Colombo. The government’s Disaster Management Centre confirmed that 100 deaths have been reported while 99 are missing and over 53,000 have been displaced. EPA/M.A.PUSHPA KUMARA Dostawca: PAP/EPA.

Sri Lanka: chrześcijanie przeciw buddyjskim pogromom

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W buddyzmie nie ma miejsca na przemoc, wojnę i zemstę, bez względu na popełnione przestępstwo – powiedział o. Ashok Stephen. Zakonnik ze zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej odniósł się w ten sposób do aktualnej sytuacji na Sri Lance. W ostatnich dniach dochodzi tam do licznych ataków buddystów na wspólnoty muzułmańskie. Z apelem o podjęcie działań w celu zaprzestania przemocy zwrócili się do władz państwowych przedstawiciele mniejszości chrześcijańskiej.

Agresję spowodowała śmierć młodego Syngaleza w wyniku kłótni z jednym z muzułmanów. Zabójstwo buddysty doprowadziło m.in. do zniszczenia dziewięciu meczetów w Kandy w środkowej części kraju. Według danych policji ekstremiści syngalescy zachęcali do udziału w atakach na mniejszość muzułmańską, m.in. za pomocą portali społecznościowych.

Mimo wprowadzenia godziny policyjnej i stanu wyjątkowego oraz aresztowania ponad stu osób, które brały udział w zamieszkach, nie udało się całkowicie zatrzymać agresji buddystów. Chrześcijanie organizują pokojowe protesty i zachęcają obywateli do sprzeciwu wobec rasizmu i przemocy. Buddyści stanowią 75% mieszkańców Sri Lanki, zaś wyznawcy islamu to zaledwie 10% obywateli.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze