Sudan Płd.: rząd uzgodnił z rebeliantami układ pokojowy

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rząd Sudanu Południowego uzgodnił w niedzielę ostateczny układ pokojowy i porozumienie o podziale władzy z głównym ugrupowaniem rebelianckim w tym kraju – poinformował minister spraw zagranicznych sąsiedniego Sudanu, który pośredniczył w rozmowach.

„Porozumienie w sprawie zaległych kwestii zostało podpisane i wyraża zaangażowanie wszystkich stron na rzecz zawieszenia broni” – poinformował ed-Dirdiri Mohammed Ahmed w sudańskiej telewizji państwowej. „Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że niektóre partie polityczne nie chciały podpisać (porozumienia), ale z radością potwierdzam, że wszystkie partie polityczne w Sudanie Południowym na waszych oczach podpiszą to porozumienie” – dodał szef sudańskiego MSZ.

W piątek prezydent Sudanu Płd. Salva Kiir wyraził przekonanie, że nowy układ pokojowy z grupą rebeliantów pod wodzą byłego wiceprezydenta Rieka Machara utrzyma się, ponieważ w przeciwieństwie do poprzednich tego typu inicjatyw nie został stronom konfliktu narzucony. Sudan Płd. w 2011 roku odłączył się od Sudanu, jednak kraj był przez większość tego czasu targany wewnętrznym konfliktem, jaki w 2013 roku wybuchł, gdy nieudany zamach stanu przeprowadził odsunięty przez Kiira od władzy jego polityczny rywal Machar.

Wojna domowa pochłonęła dziesiątki tysięcy istnień ludzkich; w jej wyniku cztery miliony osób musiały opuścić swoje domy, a kraj pogrążył się w kryzysie.

Zobacz także
Wasze komentarze