pachamama

fot. YouTube

Tomasz Szyszka SVD: wrzucenie figurek Pachamamy do rzeki było dla Indian dowodem na to, że nimi gardzimy

Kontrowersje wokół Pachamamy były jednym z tematów sympozjum „Misyjne drogi świętości” na Wydziale Teologicznym UAM. – Inkulturacja to imperatyw zawarty w dokumentach kościelnych. Misjonarze, a nawet hierarchowie, nie mają prawa tego podważać, kwestionować czy odrzucać. Wiara musi być obleczona w kulturę, żeby była wiarą przeżywaną – mówił podczas swojego wystąpienia ks. Tomasz Szyszka SVD.

Sympozjum rozpoczęło się przemówieniem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP i metropolity poznańskiego, który zwrócił uwagę, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości, a udział w dziele misyjnym jest jedną z dróg współpracowania z Bogiem. Zaznaczył również, że ze środowiskiem poznańskim wiążą się dwie wybitne postaci misyjne: Wanda Błeńska i o. Marian Żelazek SVD.

>>> Poznań: konferencja misjologiczna “Misyjne Drogi Świętości” [WIDEO]

Jednym z istotnych punktów dzisiejszego sympozjum było wystąpienie ks. Tomasza Szyszki SVD, który wyjaśniał kontrowersje związane z pojawieniem się w Watykanie podczas Synodu dla Amazonii figurek Pachamamy. Jak wskazał werbista, już w samym przekazie, że takie posążki się znalazły jest pewne przekłamanie. – Nie ma figurek Pachamamy. Figurki, które widzieliśmy na zdjęciach dotyczą Matki Wody, która jest charakterystyczna dla brazylijskiej Amazonii – zaznaczał ks. Szyszka.

fot. Michał Jóźwiak

Misjolog mówił o oskarżeniach, z jakimi musiał zmierzyć się papież i jego otoczenie. Zwrócił jednak uwagę, że doszło do nadinterpretacji i wyolbrzymienia sytuacji z pojawieniem się figurek. – Papież Franciszek chciał zwrócić uwagę, że ważna jest inkulturacja – dopasowanie języka, form i symboli do lokalnych społeczności, którym głosimy Ewangelię. Spór o to, jak ewangelizować i jak powinny wyglądać nasze misyjne zachowania nadal budzi spory. Najlepiej widać to właśnie na tym przykładzie – podkreślał werbista. Tłumaczył również, że dla Indian kontakt z przyrodą jest czymś zupełnie innym niż dla nas, Europejczyków.

Praca na roli dla Indian jest aktem sakralnym. To bezpośrednie i intymne nawiązanie relacji ze światem przyrody, z Pachamamą. Andyjski rolnik, wykonując pracę rolniczą, prosi matkę ziemię, aby mógł ją „skaleczyć” i skorzystać z jej plonów. Dla niego nie jest to produkcja albo zwykła czynność zawodowa. Indianie mają zupełnie inne rozumienie ziemi, przyrody. Praca na roli to kwestia bardziej modlitwy niż pracy fizycznej – mówił ks. prof. Tomasz Szyszka.

Mówiąc o tym, jak Kościół powinien podejmować działalność misyjną, prelegent podkreślał, że kluczowe jest wejście w dialog, zrozumienie kultury, języka i symboli danej kultury. Bycie misjonarzem to nie narzucanie nowych zwyczajów, ale wejście z życie danej społeczności i jej sukcesywne ewangelizowanie. – Trzeba zawsze łączyć przekaz Ewangelii z kontekstem kulturowym, dlatego właściwe wykształcenie i wiedza misjonarza są absolutnie kluczowe. Nie można zaniedbywać tego fragmentu nauczania Kościoła. Inkulturacja to imperatyw zawarty w dokumentach kościelnych. Misjonarze, a nawet hierarchowie, nie mają prawa tego podważać, kwestionować i odrzucać. Wiara musi być obleczona w kulturę, żeby była wiarą przeżywaną – podkreślał misjolog. – Wrzucenie rzekomych figurek Pachamamy do rzeki było dla Indian dowodem na to, że nimi gardzimy. Taki sygnał niestety został wysłany. Misjonarze w Amazonii pewnie musieli się z tego przykrego incydentu tłumaczyć. Wiele energii poświęcają na to, żeby okazywać troskę ludziom, do których zostali posłani, a wszystko to może być przekreślone takim pogardliwym gestem – dodał.

W trakcie sympozjum na poznańskim Wydziale Teologicznym swoje wykłady zaprezentowali członkowie Stowarzyszenia Misjologów Polskich – ks. Tomasz Szyszka SVD, o. Piotr Piasecki OMI i ks. Henryk Kałuża SVD. Po wystąpieniach odprawiona została msza św., której przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Otwarto również okolicznościową wystawę poświęconą wybitnym misjonarzom – dr Wandzie Błeńskiej oraz o. Marianowi Żelazkowi SVD.

Wypowiedź ks. prof. Tomasza Szyszki SVD na temat Pachamamy:

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze