Troska o misje to wspomaganie tych, którzy niosą orędzie Chrystusa
Nasza troska o misje polega najpierw na tym, że sami jesteśmy świadkami i głosicielami Ewangelii. To także wspomaganie tych, którzy niosą orędzie Chrystusa aż po krańce świata – napisał przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jan Piotrowski w komunikacie na Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom.
Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom obchodzony jest w Kościele katolickim w uroczystość Objawienia Pańskiego, która przypada 6 stycznia. Tego dnia w kościołach zbierane będą ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. W komunikacie wydanym z tej okazji bp Piotrowski przypomniał, że tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom obchodzony będzie pod hasłem „Z Wieczernika aż na krańce świata”.
>>> Sanktuarium męczenników koreańskich
Nasza troska o misje polega najpierw na tym, że sami zgadzamy się zostać zjednoczonymi przez Pana. Na eucharystii stajemy się wspólnotą „jednego ducha i jednego serca” (Dz 4,32). Wewnętrznie pojednani jesteśmy świadkami i głosicielami Ewangelii, aż po krańce ziemi. (bp Jan Piotrowski)
Biskup dodał, że to Eucharystia jest źródłem pociechy i zadatkiem ostatecznego zwycięstwa człowieka walczącego ze złem i grzechem.
Ten bowiem, kto spotyka Chrystusa w eucharystii, nie może nie głosić swym życiem miłosiernej miłości Odkupiciela. Dlatego na zakończenie każdej mszy świętej celebrans posyła zgromadzonych słowami: „Idźcie w pokoju Chrystusa”. Stajemy się wtedy „misjonarzami Eucharystii” posłanymi, aby dzielić się wielkim darem, który sami otrzymaliśmy. (bp Jan Piotrowski)
Duchowny dodał, że nasza odpowiedzialność za misje to także wspomaganie tych, którzy niosą orędzie Chrystusa aż po krańce świata. „Wraz z całym Kościołem modlimy się także za ludy i narody, które jeszcze nie słyszały o Chrystusie i nie poznały Ewangelii” – podkreślił.
1800 misjonarzy i misjonarek
1800 misjonarzy i misjonarek z Polski posługuje w 99 krajach misyjnych. Są obecni m.in. w Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej, w Azji czy w Oceanii. „Misjonarze nie tylko zajmują się głoszeniem Ewangelii i formowaniem wspólnot wiary, ale także pełnią dzieła miłości miłosiernej. Udręczonym ubóstwem i chorobami społecznościom lokalnym niosą nadzieję i pociechę swą bezinteresowną pomocą” – zaznaczył bp Piotrowski.
Aby misjonarze mogli pomagać, potrzebują wsparcia finansowego i materialnego. Wszyscy możemy pomagać misjom, nie tylko dzisiaj, gdy zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski zbierane są we wszystkich parafiach ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. Z zebranych ofiar utrzymywane jest także Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, przygotowujące przyszłych misjonarzy do posłania misyjnego. W tym roku przygotowuje się 13 osób: 9 z nich to kapłani diecezjalni, 1 kapłan zakonny i 3 siostry zakonne.
Misyjne jubileusze
W 2022 r. w Kościele katolickim obchodzone będą jubileusze misyjne, którym patronować będą Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce: 400-lecie Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, 200-lecie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, 100-lecie Papieskiego Dzieła Misyjnego, 150. rocznica urodzin założyciela Papieskiej Unii Misyjnej bł. Pawła Manny oraz beatyfikacja służebnicy Bożej Pauliny Jaricot, która odbędzie się w Lyonie 22 maja 2022 r.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |