EPA/SEDAT SUNA

Turcja: pierwsza piątkowa modlitwa muzułmanów w Hagii Sophii [GALERIA]

Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan dołączył w piątek do tysięcy wiernych w Hagii Sophii na pierwszych od niemal 90 lat muzułmańskich modlitwach. Czczony przez chrześcijan i muzułmanów zabytek został w tym miesiącu ponownie przekształcony w meczet.

Erdogan i jego najważniejsi ministrowie w białych maseczkach na twarzach, klęczeli na niebieskich dywanikach podczas ceremonii, oznaczającej powrót muzułmańskiego kultu do budynku, który przez ostatnie 86 lat służył jako muzeum.

– Kończymy dziś 86 lat naszej tęsknoty – powiedział agencji Reutera jeden z modlących się mężczyzn. – Dzięki naszemu prezydentowi i decyzji sądu, dzisiaj będziemy mieć piątkowe modlitwy w Hagia Sophia – dodał. Najwyższy turecki sąd administracyjny unieważnił 10 lipca status muzeum, którym dotychczas był słynny zabytek. Tego samego dnia Erdogan podpisał dekret, który formalnie czyni z Hagii Sophii meczet. Budynek przez ponad 900 lat był bizantyjską bazyliką, a po przejęciu miasta przez Osmanów służył niemal 500 lat jako meczet, do 1934 r.

EPA/TOLGA BOZOGLU

Prezydent ma uczestniczyć w piątkowych modlitwach, które rozpoczynają się tuż po godz. 12 czasu polskiego, wraz z kilkuset zaproszonymi gośćmi. Na placu przed świątynią ustawiono duży ekran i głośniki, by transmitować modlitwy dla tysięcy osób zgromadzonych na zewnątrz.

Ze względu na coraz większy tłum, uniemożliwiający zachowanie dystansu społecznego, władze nie wpuszczają już wiernych na ten teren z obawy o rozprzestrzenianie się koronawirusa. Gubernator Stambułu Ali Yerlikaya wezwał na Twitterze do cierpliwości i zapewnił, że meczet będzie otwarty na modlitwę do soboty rano. „Bóg jest wielki” – skandują ludzie na placu. Część z nich spała tutaj całą noc, inni jedli w cieniu drzew, chroniąc się przed gorącym słońcem. Niektórzy powiewają tureckimi i osmańskimi flagami.

Decyzja Erdogana o przekształceniu muzeum w meczet spotkała się za to z krytyką i obawami o dalsze losy chrześcijańskiego dziedzictwa w Turcji, wyrażanymi m.in. przez papieża Franciszka, Ekumenicznego Patriarchę Konstantynopola Bartłomieja I, Patriarchę Moskwy i całej Rusi Cyryla, sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, rządy Grecji, Cypru, Francji i rosyjską Dumę. Zaniepokojenie wyraziła też Unia Europejska.

Galeria, fot. EPA/TOLGA BOZOGLU/SEDAT SUNA.

 

Galeria (16 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze