Turcja: starożytny ormiański kościół zrównany z ziemią
Starożytny ormiański kościół św. Torosa w Kütahya, pochodzący sprzed XVII wieku i od pewnego czasu zdekonsekrowany, został zrównany z ziemią po tym, jak znalazł się w posiadaniu prywatnych właścicieli. Poinformowała o tym ormiańsko-turecka gazeta „Agos” z siedzibą w Stambule, powołując się na lokalne źródła.
Według badań historycznych prowadzonych przez ormiańskiego badacza Arshaga Alboyaciyana, kościół został odbudowany na początku XVII w. po zniszczeniu przez pożar. Przechowywany był w nim kamień, który według miejscowej tradycji nosił odcisk kopyta konia św. Torosa. Miejscowi wierzyli, że dotknięcie tego kamienia i modlitwa do świętego ma moc leczniczą.
>>> Turcja: trzeba pilnie ratować dziedzictwo chrześcijańskie
Kościół przez długi czas służył jako sala do projekcji filmów lub do organizowania wesel. Nie można go było rozebrać ze względu na postanowienia Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego regionu Kütahya. Stało się to możliwe, kiedy przejęli go prywatni właściciele.
Przed 1915 r. w tureckiej prowincji Kütahya i w mieście o tej samej nazwie mieszkało około 4 tys. Ormian. W Kütahya były aż trzy ormiańskie kościoły. Po tragedii ludobójstwa Ormian, w spisie ludności z 1931 r. zarejestrowano już tylko 65 ormiańskich mieszkańców. W następnych dziesięcioleciach nieliczni Ormianie z Kütahya przenieśli się do Stambułu lub wyemigrowali za granicę.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |