unsplash/Annie Spratt

UNICEF: 150 mln dzieci jest „niewidocznych”, ponieważ nie zostały zarejestrowane przy urodzeniu

Tylko połowa dzieci, które przychodzą na świat w Afryce, jest rejestrowana i posiada akt urodzenia. Zwraca na to uwagę Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), przypominając, że aż 150 mln dzieci na świecie jest „niewidocznych”, ponieważ nie zostały zarejestrowane przy urodzeniu. W praktyce oznacza to 2 na 10 dzieci.

Najnowszy raport pt. „The Right Start in Life: Global levels and trends in birth registration” informuje, że mimo podejmowanych wysiłków problem dzieci, których przyjście na świat nie zostało oficjalnie zarejestrowane, pozostaje ogromnym wyzwaniem. Choć UNICEF odnotowuje, że w 2019 roku zarejestrowano na świecie narodziny 75 proc. dzieci, a w 2023 już 77 proc., to wysiłki w tym kierunku wciąż są niewystarczające.

fot. Fundacja Redemptoris Missio

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, który właśnie obchodzi 78-lecie swego istnienia, przypomina, że kolejnym wyzwaniem pozostaje to, iż w wielu krajach narodziny dziecka są wprawdzie odnotowane w odpowiednim urzędzie, ale i tak nie posiada ono aktu urodzenia. Mowa aktualnie o ok. 50 mln dzieci. UNICEF zauważa, że ten niezbędny dokument ma kluczowe znaczenie dla uzyskania obywatelstwa, zapobiegania bezpaństwowości i zapewnienia dzieciom możliwości korzystania z ich praw od urodzenia, w tym prawa do opieki zdrowotnej i edukacji.

„Rejestracja narodzin gwarantuje, że dzieci są natychmiast uznawane przez prawo, zapewniając podstawę do ochrony przed krzywdą i wykorzystywaniem, a także dostęp do podstawowych usług, takich jak szczepionki, opieka medyczna i edukacja” – podkreśla dyrektor generalna UNICEF Catherine Russell. Wskazuje, że kierowana przez nią organizacja znacząco przyczyniła do promowania praw dziecka i w ciągu minionych dekad w tej dziedzinie odnotowano ogromny postęp. Wezwała jednak do zintensyfikowania wysiłków, by każde dziecko zostało zarejestrowane przy urodzeniu.

Według najnowszych danych Ameryka Łacińska i Karaiby osiągnęły 95 proc. rejestracji narodzin, Azja Wschodnia i Południowo-Wschodnia 94 proc, a Azja Środkowa i Południowa 78 proc. Afryka Subsaharyjska pozostaje jednak daleko w tyle z 51 proc. zarejestrowanych narodzin, stanowi to połowę niezarejestrowanych dzieci na świecie (90 mln).

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze