fot. EPA

UNICEF: miliony dzieci Demokratycznej Republiki Konga w niebezpieczeństwie

Ponad milion osób, w tym około 400 000 dzieci, zostało przesiedlonych od początku roku we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga (DRK), w wyniku eskalacji przemocy opisanej przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) jako „bezprecedensowa w ciągu ostatnich 30 lat”. Nowa fala sięga ponad pięciu milionów przesiedleńców już w regionie. To tylko niektóre liczby zawarte w przemówieniu dyrektor generalnej UNICEF Catherine Russell przed Radą Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku na temat sytuacji humanitarnej w DRK.

Konflikt w prowincjach Ituri, Północne i Południowe Kivu spowodował jeden z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie, którego głównymi ofiarami są dzieci. Tylko w pierwszym kwartale 2025 roku liczba poważnych naruszeń wobec dzieci podwoiła się w porównaniu z tym samym okresem w 2024 roku. Liczby są szokujące: co pół godziny dziecko pada ofiarą gwałtu lub przemocy seksualnej. W styczniu i lutym zgłoszono ponad 10 000 przypadków wykorzystywania seksualnego, przy czym dzieci stanowiły 40 proc. ofiar. „Liczby te mówią o kryzysie systemowym, w którym przemoc seksualna stała się bronią wojenną” – stwierdza UNICEF.

>>> Demokratyczna Republika Konga: Watykan wzywa do negocjacji i pomocy humanitarnej

UNICEF bije na alarm

Liczba uprowadzeń dzieci wzrosła sześciokrotnie między grudniem 2024 r. a lutym 2025 r., a ponad 2500 szkół zostało zmuszonych do zamknięcia. Do sytuacji kryzysowej dochodzi zagrożenie dla zdrowia. Warunki w przepełnionych obozach sprzyjają rozprzestrzenianiu się cholery, odry i ospy, przy czym ta ostatnia jest szczególnie aktywna w regionie.

>>> Demokratyczna Republika Konga: przybywa okrucieństw naznaczonych „przerażającymi obrażeniami”

Przemoc uniemożliwia również interwencję pracownikom organizacji pomocowych: od stycznia zginęło ich co najmniej 11, a magazyny i placówki medyczne zostały splądrowane. Pomimo trudności UNICEF nadal działa w terenie, zapewniając wodę, wsparcie psychospołeczne, pomoc ocalałym i rozdzielonym dzieciom. Jednak fundusze nie są wystarczające: w 2024 r. otrzymano tylko 20 proc. wnioskowanych środków. UNICEF ogłasza pilny apel o 57 milionów dolarów na najbliższe trzy miesiące. „Wzywamy do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych i wdrożenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 2773” – podsumowuje UNICEF. Bezkarność nie może zwyciężyć. Ochrona dzieci musi być priorytetem”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze