W „Misyjnych Drogach” o recepcie na szczęśliwe i spełnione życie
W najnowszym numerze dwumiesięcznika poruszono temat powołania misyjnego jako recepty na spełnione i szczęśliwe życie. Misjonarze pakują się, zostawiając rodzinę i przyjaciół, często wyjeżdżając do miejsc, o których świat chciałby zapomnieć. Dzięki nim dzieje się tam Ewangelia. Pomimo zmęczenia, trudów i chorób – czują się spełnieni i szczęśliwi.
„W letniej odsłonie kwartalnika «Więź» nasz autor, ks. prof. Andrzej Draguła, pisze o aktualnym zjawisku depresji eklezjalnej, której «przyczyną jest uświadomienie sobie, że mimo nakładów pracy cele duszpasterskie wydają się coraz mniej osiągalne. Ten stan demotywacji bierze się z niezrozumienia przemian». Kolejni autorzy «Więzi» mówią o niej w trzech wymiarach: frustracji duszpasterskiej, depresji wypływającej z poczucia słabości Kościoła jako wspólnoty, jak i rozczarowującego doświadczenia jego instytucjonalnego wymiaru. To smutna wizja filozofów, psychologów i teologów” – napisał w edytorialu redaktor naczelny Marcin Wrzos OMI. „Można ulec pokusie i się na tym zatrzymać i jęczeć, że jest jak jest. Jeden z nestorów polskich misjonarzy, ks. Florian Cieniuch, misjonarz w Wenezueli, pomimo 75 lat życia, tak mówi: «Każdy ksiądz i osoba konsekrowana powinna pobyć trochę na misjach – przecież to najlepszy lek na wszelkie frustracje, skupianie się na sobie, małostkowość, czego możemy doświadczyć aktualnie w Polsce. Chcesz być szczęśliwy i spełniony – jedź na misje!». Oczywiście to nie jedyny lek na wspomnianą depresję eklezjalną. Dlatego zapraszamy Was na misyjne drogi spełnionych i szczęśliwych misjonarzy na różnych kontynentach. Zaskoczą swoją codziennością, rytmem życia, dystansem do siebie. Popatrzmy na ich życie, uczmy się, jak po chrześcijańsku z niego czerpać” – dodał. Autorzy tekstów na łamach „Misyjnych Dróg” (m.in. Piotr Ewertowski, Justyna Janiec-Palczewska, Andrzej Madej OMI, ks. Adam Wiński) ukazują rzeczywistość misyjną na poszczególnych kontynentach. Ekspertami wydania są: Dolores Zok SSpS, Ewa Gawin, bp Jan Piotrowski, dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska oraz dr Józef Wcisło OMI. W dwumiesięczniku można przeczytać informację o obchodach 25-lecia beatyfikacji męczenników II wojny światowej oraz orędzie papieża Franciszka na kolejną Niedzielę Misyjną.
W 227. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy: Jackiem Rakowskim MAfr oraz Alojzym Chrószczem OMI na temat realizacji powołania misyjnego i spełnienia chrześcijańskiego przez realizacje Ewangelii. W czasopiśmie znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże. „Były lata 80., końcówka dyktatury Alfredo Stroessnera, ruszał marsz protestacyjny przez całe miasto do kościoła pw. św. Rocha. Zacząłem od słuchania krytyki – śmieje się Alfert – że, trzy dni po święceniach [biskupich], a już na marsze chodzi!” – to fragment zapisków Wojciecha Ganczarka z Paragwaju, o oblackim biskupie Lucio Alfercie. Natomiast drugi reportaż – Krzysztofa Błażycy z Ugandy – jest o pierwszych męczennikach i misjonarzach w tym kraju.
W kolejnym wydaniu czasopisma nie brakuje działu „Przyjaciele Misji”, a także informacji dotyczących prowadzonego przez redakcję projektu „Misja Szkoła”. Jak zwykle jest też szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami z Kamerunu. Opublikowano także felietony prof. Elżbiety Adamiak i ks. prof. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelnicy zachęcani są też do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.
„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, prof. Eugeniusz Sakowicza, o. Andrzeja Madeja OMI, Elżbietę Adamiak, ks. Artura Stopkę oraz ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |