Wanda Błeńska, fot. archiwum Tadeusza T. Głuszko

W niedzielę początek procesu beatyfikacyjnego dr Wandy Błeńskiej

W Niedzielę Misyjną i wspomnienie św. Łukasza, patrona lekarzy, rozpocznie się proces beatyfikacyjny pochodzącej z Poznania lekarki i misjonarki, „ambasadorki misyjnego laikatu”, dr Wandy Błeńskiej. „Przez ponad 40 lat ofiarnie leczyła trędowatych w Ugandzie” – mówi ks. Jarosław Czyżewski, postulator procesu.

Uroczystej sesji trybunału 18 października oraz mszy św. w katedrze poznańskiej będzie przewodniczyć delegat metropolity poznańskiego, bp Damian Bryl. Transmisja z tego wydarzenia na naszym portalu. Początek o 9:30.

>>> Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Wandy Błeńskiej [TRANSMISJA]

– Koronawirus pokrzyżował plany osobom, które bardzo pragnęły uczestniczyć w tej uroczystości – abp. Stanisławowi Gądeckiemu i bp. Szymonowi Stułkowskiemu. To właśnie bp Szymon co miesiąc od dnia śmierci dr Błeńskiej gromadzi młodzież przy grobie misjonarki na wspólnej modlitwie różańcowej – wyjaśnia ks. Maciej Szczepaniak. Ze względu na restrykcje sanitarne w katedrze może przebywać do 250 wiernych, ale uroczystość będzie transmitowana (także przez radio).

fot. Archiwum Wandy Błeńskiej

Doskonały dzień

Światowa Niedziela Misyjna i święto patrona lekarzy św. Łukasza to dzień, który doskonale wyraża powołanie misyjne i lekarskie Matki Trędowatych” – mówi ks. Jarosław Czyżewski. Postulator procesu beatyfikacyjnego przypomina, że dr Błeńska od dzieciństwa marzyła, by zostać lekarką pracującą na misjach. „Mówiła też: to jest ładna praca – być lekarzem na misjach. Bo nie tylko leczy się choroby, ale również duszę” – zauważa ks. Czyżewski.

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu, uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego w 1934 r. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała też dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu. W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę „Wanda Blenska Training Centre”. Centrum medyczne jej imienia działa też w Befasy na Madagaskarze.

Poznańska katedra, fot. unsplash

Poznanianka stulecia

Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. Papież Franciszek wybrał dr Błeńską na świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w 2019 r. W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej, położona na Piątkowie w pobliżu ronda jej imienia. Jej imię nadano Akademickiemu Kołu Misjologicznemu w Poznaniu – misjonarka działała w nim w latach międzywojennych. W 2018 r. została wybrana przez mieszkańców „Poznanianką stulecia”. Od 2019 r. działa strona internetowa wandablenska.pl w języku polskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, chińskim, arabskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim. Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat. Co miesiąc przy jej grobie na cmentarzu jeżyckim gromadzą się wierni odmawiając różaniec.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze