Św. Franciszek Ksawery. Fot. By Josephgeogeorge – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46538078

W nowej stolicy Indonezji powstanie katedra św. Franciszka Ksawerego

W mieście Nusantara – nowej stolicy Indonezji, której inauguracja odbędzie się 17 sierpnia z okazji Dnia Niepodległości tego wyspiarskiego kraju, zaplanowana jest także budowa dużego kościoła katolickiego.

Według informacji portalu Fides z 31 lipca, budowę „katedry św. Franciszka Ksawerego” zapowiedziała dyrekcja generalna indonezyjskiego Ministerstwa Religii, które jest odpowiedzialne za szkoły katolickie i budynki kościelne. Kamień węgielny pod planowaną świątynię zostanie wmurowany w październiku. Na tym terenie powstanie także dom biskupi, obiekty duszpasterskie i różne biura.

Przeniesienie stolicy

Przeniesienie stolicy do prowincji Kalimantan Wschodni na wyspie Borneo, gdzie od 2022 roku ogromnym kosztem budowane jest planowane miasto Nusantara, zapowiedział pięć lat temu rząd Indonezji pod przewodnictwem ówczesnego prezydenta Joko Widodo. Koszt samego nowego centrum administracyjnego szacuje się na 34 miliardy dolarów. Jednym z powodów przeniesienia stolicy na dawniej zalesiony obszar państwowy, oddalony o 1200 kilometrów, jest to, że w ogromnej Dżakarcie opada ziemia, czasem nawet do 25 centymetrów rocznie. Wybrany już następca Widodo, Prabowo Subianto, po objęciu urzędu chce kontynuować projekt.

Według Fides, projekt przyszłej katedry katolickiej został przygotowany w indonezyjskim Ministerstwie ds. Wyznań, a za budowę odpowiada Ministerstwo Robót Publicznych. Wystrojem wnętrz i wyposażeniem liturgicznym zajmuje się Konferencja Biskupów Indonezji, za której zgodą podjęto decyzję o wyborze św. Franciszka Ksawerego na patrona świątyni. Ten misjonarz jezuicki przybył na Moluki, część Indonezji, w 1546 roku, aby stamtąd rozpocząć swoją misję na archipelagu. Nowa katedra zostanie zbudowana w bezpośrednim sąsiedztwie dużego meczetu narodowego – podobnie jak w Dżakarcie, gdzie katedra i meczet Istiqlal znajdują się naprzeciwko, na tej samej ulicy, co symbolizuje harmonię religijną.

Wizyta papieża w Indonezji

Na początku września Indonezja będzie gościć papieża Franciszka podczas jego najdłuższej jak dotąd podróży zagranicznej, w planie której jest także Papua- Nowa Gwinea, Timor Wschodni oraz Singapur. Program papieskiej podroży w dniach 2-13 września zawiera łącznie 42 punkty. Franciszek będzie w Indonezji od 4 do 6 września. W tym największym na świecie kraju muzułmańskim planowane są wizyty w meczecie Istiqlal i katedrze katolickiej, pomiędzy którymi niedawno wybudowano Tunel Braterstwa. Planowane są także spotkania z przywódcami państwowymi i kościelnymi oraz przywódcami muzułmańskimi.

Islam w największym pod względem liczby ludności kraju islamskim na świecie jest tradycyjnie uważany za tolerancyjny wobec innych religii. Jednak w ostatnich latach w Indonezji większe wpływy zyskały radykalne ruchy islamskie. Podsycają je między innymi kaznodzieje i darczyńcy z państw Zatoki Perskiej, którzy chcą szerzyć fundamentalistyczny salafizm w kraju Azji Południowo-Wschodniej. Mimo to przywódcy największych organizacji islamskich wyrazili ostatnio radość z wizyty papieża. Wyrazili nadzieję, że obecność papieża wzmocni wzajemne zaufanie i harmonię między wspólnotami religijnymi.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze