fot. EPA/MOHAMMED BADRA

W Północnej Syrii budują nowe kościoły

Chrześcijanie na terenach Demokratycznej Federacji Północnej Syrii (DFPS) budują nowe kościoły. Jednym z nich jest kościół w wiosce Szalumije koło miasta Trbespije. Miejscowi Asyryjczycy twierdzą, że nie mają problemów z kurdyjskimi władzami.

„Przed 2011 rokiem w naszej wiosce mieszkało sto rodzin i byli to zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie, jazydzi i Kurdowie” – powiedział PAP Farid Isa Gawrije, z którego inicjatywy w wiosce powstaje nowy kościół. „Teraz pozostało już tylko kilkanaście rodzin, pół na pół chrześcijanie i Kurdowie, reszta wyjechała do Europy” – dodał Gawrije.

Według Gawrije przyczyną wyjazdu był strach przed dżihadystami. „To było na początku tej wojny. Nusra była 10 km stąd i wszyscy się bali, że dżihadyści tu przyjdą” – wspominał Gawrije. Dżabat al-Nusra to związana z al-Kaidą organizacja zbrojna, której część oddziałów przeszło później do Państwa Islamskiego (IS).

Gawrije przyznał jednak, że ostatecznie wojna do Szalumije nigdy nie dotarła, a od 2015 roku, gdy kurdyjskie oddziały YPG wyparły dżihadystów daleko na południe, miejscowym chrześcijanom nic nie grozi. „Ani z Kurdami, ani z nową administracją Północnej Syrii nie mamy żadnych problemów. Ponadto w Trbespije jest też współpracująca z YPG chrześcijańska milicja Sotoro” – podkreślił Gawrije.

Mieszkańcy Szalumije należą do Syriackiego Kościoła Prawosławnego, a miejscowa parafia jest pod wezwaniem Maryi Dziewicy. Miejscowi Asyryjczycy przybyli tu sto lat temu, uciekając do Syrii przed prześladowaniem chrześcijan przez Turków.

W starym kościele Gawrije pokazał potężne rysy na ścianach. „Próbowaliśmy kilka razy go remontować, ale to już nie ma sensu, wszystko grozi zawaleniem i boimy się już w środku odprawiać msze” – podkreślił.

Gawrije dodał, że kościół służy nie tylko mieszkańcom Szalumije, ale i kilku sąsiednich wiosek. „Ksiądz przyjeżdża do nas w niedzielę z Trbespije i wtedy na mszy gromadzi się około stu osób” – powiedział. „A wkrótce, 15 sierpnia, obchodzimy święto naszej patronki i kiedyś gromadziły się tu tego dnia tysiące wiernych” – dodał.

Kamień węgielny budowy nowego kościoła został wmurowany 26 listopada 2017 roku. Choć budowa jest zaawansowana, to Gawrije nie wie, kiedy ją skończą. „Zależymy od pieniędzy, które nam przesyłają krewni z zagranicy. A chcemy tu jeszcze przed kościołem zbudować ogródek dla dzieci” – podkreślił.

Trbespije znajduje się w prowincji Kamiszlo regionu Dżazira DFPS. Demokratyczną Federację Północnej Syrii (DFPS) stworzono na terenach opanowanych przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF). Według funkcjonującego przed 2011 rokiem podziału administracyjnego jest to muhafaza Hasaka.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze