fot. EPA/MOHAMMED BADRA

W Północnej Syrii budują nowe kościoły

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Chrześcijanie na terenach Demokratycznej Federacji Północnej Syrii (DFPS) budują nowe kościoły. Jednym z nich jest kościół w wiosce Szalumije koło miasta Trbespije. Miejscowi Asyryjczycy twierdzą, że nie mają problemów z kurdyjskimi władzami.

„Przed 2011 rokiem w naszej wiosce mieszkało sto rodzin i byli to zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie, jazydzi i Kurdowie” – powiedział PAP Farid Isa Gawrije, z którego inicjatywy w wiosce powstaje nowy kościół. „Teraz pozostało już tylko kilkanaście rodzin, pół na pół chrześcijanie i Kurdowie, reszta wyjechała do Europy” – dodał Gawrije.

Według Gawrije przyczyną wyjazdu był strach przed dżihadystami. „To było na początku tej wojny. Nusra była 10 km stąd i wszyscy się bali, że dżihadyści tu przyjdą” – wspominał Gawrije. Dżabat al-Nusra to związana z al-Kaidą organizacja zbrojna, której część oddziałów przeszło później do Państwa Islamskiego (IS).

Gawrije przyznał jednak, że ostatecznie wojna do Szalumije nigdy nie dotarła, a od 2015 roku, gdy kurdyjskie oddziały YPG wyparły dżihadystów daleko na południe, miejscowym chrześcijanom nic nie grozi. „Ani z Kurdami, ani z nową administracją Północnej Syrii nie mamy żadnych problemów. Ponadto w Trbespije jest też współpracująca z YPG chrześcijańska milicja Sotoro” – podkreślił Gawrije.

Mieszkańcy Szalumije należą do Syriackiego Kościoła Prawosławnego, a miejscowa parafia jest pod wezwaniem Maryi Dziewicy. Miejscowi Asyryjczycy przybyli tu sto lat temu, uciekając do Syrii przed prześladowaniem chrześcijan przez Turków.

W starym kościele Gawrije pokazał potężne rysy na ścianach. „Próbowaliśmy kilka razy go remontować, ale to już nie ma sensu, wszystko grozi zawaleniem i boimy się już w środku odprawiać msze” – podkreślił.

Gawrije dodał, że kościół służy nie tylko mieszkańcom Szalumije, ale i kilku sąsiednich wiosek. „Ksiądz przyjeżdża do nas w niedzielę z Trbespije i wtedy na mszy gromadzi się około stu osób” – powiedział. „A wkrótce, 15 sierpnia, obchodzimy święto naszej patronki i kiedyś gromadziły się tu tego dnia tysiące wiernych” – dodał.

Kamień węgielny budowy nowego kościoła został wmurowany 26 listopada 2017 roku. Choć budowa jest zaawansowana, to Gawrije nie wie, kiedy ją skończą. „Zależymy od pieniędzy, które nam przesyłają krewni z zagranicy. A chcemy tu jeszcze przed kościołem zbudować ogródek dla dzieci” – podkreślił.

Trbespije znajduje się w prowincji Kamiszlo regionu Dżazira DFPS. Demokratyczną Federację Północnej Syrii (DFPS) stworzono na terenach opanowanych przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF). Według funkcjonującego przed 2011 rokiem podziału administracyjnego jest to muhafaza Hasaka.

W Północnej Syrii budują nowe kościoły
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze