W szkołach na Madagaskarze brakuje ławek

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Salezjańscy misjonarze apelują o wsparcie zbiórki pieniędzy, za które chcą wyposażyć 9 szkół podstawowych na Madagaskarze w 350 kompletów ław, z których korzystać będzie łącznie 700 uczniów.

W 2016 roku w jednym z dystryktów na Madagaskarze zostały wybudowane nowe szkoły podstawowe prowadzone przez misjonarzy salezjanów. W szkołach wciąż jednak brakuje podstawowego wyposażenia. Potrzebne jest m.in. 350 kompletów ław szkolnych dla 9 szkół podstawowych, z których korzystać będzie łącznie 700 uczniów.

Zdaniem autorów, zainteresowanie nauką w szkołach prowadzonych przez salezjanów jest duże, ponieważ zapewniają one wysoki poziom nauczania, między innymi dzięki stałej obecności nauczycieli. Jak wyjaśnili, w szkołach państwowych dyrektorzy i nauczyciele nie otrzymują wynagrodzenia, które pozwoliłoby im utrzymać rodzinę. W związku z tym mogą zapewnić uczniom naukę tylko do południa, ponieważ oprócz pracy w szkole nauczyciele zajmują się uprawianiem ryżu dla swoich rodzin.

„Nasi nauczyciele mają to wszystko zapewnione. Rezultaty można później obserwować w wynikach egzaminów na koniec roku. Są one dużo lepsze od wyników dzieci z pozostałych szkół państwowych czy wyznaniowych. Dzieci te często trafiają później do naszego liceum, a te w całym regionie należy do jednych z najlepszych” – ocenili inicjatorzy zbiórki.

I dodali: „Wszystkie działania podejmowane są po to, by zapewnić wykształcenie podstawowe i zawodowe oraz wychowanie w duchu Księdza Bosko najuboższym dzieciom i młodzieży. Dla utrzymania całej struktury potrzebujemy zapewnić warsztatom szkolnym sprzęt, jego utrzymanie oraz materiał do pracy. Naszym wychowankom oferujemy ponadto miejsce w internacie dla 120 osób oraz wyżywienie – nawet 1050 posiłków dziennie. Staramy się zdobyć środki na utrzymanie własną pracą, ale często są one niewystarczające lub minimalne” – podkreślili.

Wyjaśnili, że – aby obniżyć koszty projektu – wyposażenie do szkół produkowane będzie w salezjańskiej szkole zawodowej w Ivato. Pieniądze z projektu przeznaczone będą na zakup materiału, w tym głównie drewna i metalu oraz na pokrycie kosztów produkcji. Gotowy sprzęt szkolny trafi do salezjańskich szkół podstawowych. Projekt można wesprzeć klikając zakładkę „Wspieram” na stronie zakonu. Według organizatorów akcji, wsparło ją już 147 osób. Jak dotąd zebrano 50 tys. 818 zł, czyli już prawie 70% potrzebnej sumy.

W szkołach na Madagaskarze brakuje ławek
4.8 (80%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze