W tym kraju aż 61% młodych ludzi to nielegalna siła robocza!
Praca dzieci jest w Brazylii prawdziwą plagą. Aż 61 proc. młodych ludzi jest w tym kraju wykorzystywanych jako nielegalna siła robocza, choć jest to zakazane przez konstytucję. W związku z przypadającym dziś Światowym Dniem Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci brazylijscy biskupi modlą się w narodowym sanktuarium Matki Bożej z Aparecidy o powstrzymanie tego zjawiska.
„W czasie pandemii, trzeba mu zapobiegać bardziej niż kiedykolwiek” – napisali w liście z okazji tego dnia. Pracujące dzieci w Brazylii najczęściej oprócz wyniszczającego wysiłku doświadczają także braku dostępu do edukacji, bieżącej wody i urządzeń sanitarnych. Ponadto w ostatnich latach aż 279 dzieci i młodych ludzi zginęło w wyniku podejmowania nielegalnego zatrudnienia. Wypadkom przy pracy uległo prawie 30 tys. dzieci, a niecałe 47 tys. doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Ustanowiony 13 lat temu dzień zainspirowany jest pierwszym globalnym raportem na temat pracy dzieci, który przedstawiła w 2002 r. działająca w ramach ONZ Międzynarodowa Organizacja Pracy. Wywołało to ogólnoświatową mobilizację w celu zapobieganiu cierpieniu najmłodszych. Problem ten poruszył także papież Franciszek. Modlitwa w sanktuarium w Aparecidzie jest, jego zdaniem, okazją do zjednoczenia wysiłków na rzecz wykorzenienia tej straszliwej rany, która pozbawia tak wielu dzieci prawa do szczęśliwego dzieciństwa.
Nie możemy tolerować tego, że w naszych społeczeństwach są dzieci, które nie mają swobody zabawy, chodzenia do szkoły i w końcu są wykorzystywane jako siła robocza, zmuszane do pracy w poniżających warunkach, narażone na różne formy niewolnictwa i wyzysku, a także na nadużycia, złe traktowanie i dyskryminację. (Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 11 czerwca 2014 r.)
„Zdrowie społeczeństwa jest w rzeczywistości bezpośrednio związane ze sposobem, w jaki opiekuje się ono swoimi dziećmi i młodzieżą, które są przyszłością narodu. Proszę Matkę Bożą z Aparecidy, która matczynym sercem czuwa nad narodem brazylijskim, aby inspirowała i towarzyszyła wszystkim tym, którzy angażują się w tę szlachetną sprawę walki z pracą dzieci” – dodał papież.
Przeczytaj też >>> UNICEF: pandemia pogłębiła wykluczenie edukacyjne dzieci
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |