
fot. PAP/EPA/NADEEM KHAWER
Wierni w Azji modlą się za papieża Franciszka i dziękują za jego pontyfikat
Po śmierci papieża Franciszka kraje Azji zorganizowały różnorodne inicjatywy państwowe i kościelne, by uczcić jego pontyfikat.
Celebrowane były msze żałobne, zorganizowano też modlitwy ekumeniczne, podkreślając jego rolę orędownika pokoju i dialogu międzyreligijnego. W różnych regionach wierni gromadzili się na modlitwach różańcowych, specjalnych nabożeństwach i ceremoniach upamiętniających papieża.
Obchody w Myanmie
Jak informuje Agencja Fides, w Myanmie kardynał Charles Maung Bo przewodniczył mszy żałobnej w katedrze w Yangonie, podkreślając wieloletnie zaangażowanie papieża w budowę pokoju w kraju dotkniętym konfliktem i katastrofami naturalnymi. W parafiach, kaplicach, a nawet w obozach dla przesiedleńców, wierni spontanicznie gromadzili się na modlitwach różańcowych i czuwaniach eucharystycznych, okazując wdzięczność za posługę Franciszka.
Inicjatywy na Filipinach
Konferencja Episkopatu Filipin wezwała do ogólnokrajowego aktu konsekracji Narodu Miłosierdziu Bożemu w niedzielę Miłosierdzia 27 kwietnia, co ma wyrazić jedność społeczeństwa i nadzieję w obliczu wyzwań moralnych i społecznych. Podczas Mszy świętych w setkach kościołów modlono się o Boże miłosierdzie dla kraju i świata, odnawiając pamięć o papieskiej wizycie w Manilii w 2015 roku.

W Bahrajnie
W Bahrajnie ministerstwa religijne oraz wspólnoty chrześcijańskie i muzułmańskie wspólnie zorganizowały modlitwy, wspominając papieża jako orędownika pokoju. Przytoczono jego wezwania do zakończenia konfliktów i nawiązania dialogu, określając go jako symbol odwagi i sprawiedliwości.
W Pakistanie
Imamowie oraz świeccy liderzy w Pakistanie zorganizowali specjalne spotkania modlitewne, podczas których przypomniano o podpisanym przez papieża w Abu Zabi „Dokumencie o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia” jako wzorze dialogu międzyreligijnego. W modlitwach podkreślano, że pontyfikat Franciszka wniósł nowe spojrzenie na współpracę muzułmanów i chrześcijan.
Reakcje w Chinach
Na oficjalnej stronie Chińskiej Konferencji Biskupów ukazał się komunikat o śmierci papieża 21 kwietnia, wraz z kondolencjami od władz państwowych. W wielu kościołach chińskich wierni zatrzymywali się na wspólnych modlitwach różańcowych i mszach żałobnych, a duchowni zamieszczali nekrologi na mediach społecznościowych, wyrażając szacunek dla papieskiej misji pokoju.
Inicjatywy w Indonezji i Timorze Wschodnim
W Indonezji katolicy uczestniczyli we mszach świętych i modlitewnych czuwaniach, wspominając Franciszka za jego bliskość wobec ubogich i promowanie dialogu międzyreligijnego. Minister spraw religijnych Nasaruddin Umar wyraził głębokie kondolencje oraz wdzięczność za przyjaźń i wspólny podpis Deklaracji z 5 września 2024 r., nazywając papieża „jednym z najdroższych przyjaciół” Indonezji.
Msza św. z udziałem ogromnej rzeszy wiernych była sprawowana także w Timorze Wschodnim.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |