Stare Miasto w Lublinie, fot. Maciej Kluczka

Wraca „Ekumeniczny Lublin”

Nabożeństwem ekumenicznym w lubelskim kościele polskokatolickim został wznowiony program „Ekumeniczny Lublin 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie”. W jego ramach odbywają się spotkania, wspólna modlitwa oraz wydarzenia artystyczne.

Podczas pierwszego spotkania goście pochylili się nad kulturą jako narzędziem do budowania jedności. Jak zauważył prof. Sławomir Żurek, środowe spotkanie ma za zadanie pokazać, że kultura wymaga wsparcia. – Zaplanowaliśmy to spotkanie jako rozmowę pomiędzy artystą Grzegorzem Linkowskim, reżyserem i scenarzystą, a mecenasem sztuki, jakim jest Miasto Lublin, stąd obecność Michała Karapudy, który jest dyrektorem Wydziału Kultury. Chcemy uczynić kulturę narzędziem dialogu a nie miejscem walki – podkreślił. W ramach kolejnych przedsięwzięć zaplanowane są m.in. debaty o dialogu, jedności, zaangażowaniu świeckich w dzieło ekumeniczne, koncerty klasycznej i współczesnej muzyki chrześcijańskiej oraz konferencja naukowa. Wydarzeniom towarzyszą nabożeństwa wielowyznaniowe i międzyreligijne.

Hanna Suchocka, fot. PAP/Radek Pietruszka

Na najbliższe spotkanie, które odbędzie się 30 września, zaprosiliśmy premier Hannę Suchocką, wieloletnią ambasador RP w Watykanie. W debacie weźmie udział także prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Tematem rozmowy będzie Lublin i Europa, jako miejsca dialogu. Mamy nadzieję, że pokaże to Lublin w zupełnie innej perspektywie, bo często zapominamy, że nasze miasto było jednym z ważniejszych miejsc w Europie. Z drugiej strony liczymy, że pokaże to europejskość z perspektywy lokalnej – wyjaśnia prof. Żurek. Spotkanie poprzedzi nabożeństwo ekumeniczne w lubelskiej archikatedrze, któremu przewodniczyć będzie metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a kazanie wygłosi bp Jerzy Samiec.

>>> Lublin: nowy rektor KUL

Stare Miasto w Lublinie, fot. Maciej Kluczka

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy zapraszają również gości spoza kultury chrześcijańskiej – Staramy się prowadzić dialog z judaizmem, jako fundament dialogu ekumenicznego, nakreślonego w Nostra Aetate oraz w nauczaniu papieża Franciszka. Stąd jedno z wydarzeń zostanie poświęcone tematowi Zagłady – dodał prof. Żurek. Najbliższe spotkanie „Kultura i sztuka w służbie dialogu” odbędzie się w lubelskim kościele polskokatolickim (ul. Kunickiego 9) o godz. 19.00. Poprzedzi je wspólna modlitwa lubelskich chrześcijan o godz. 18.00.

>>> Kard. Koch: dialog w Kościele to wiarygodność w ekumenizmie

Tegoroczna Inicjatywa „Lublin Ekumeniczny 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie” będzie przygotowywaniem do II Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego „Jerozolima – Lublin. Miasta dialogu 2021” (23-25 listopada 2021 Jerozolima – Watykańskie Centrum Notre Dame). Honorowym patronatem przedsięwzięcie objęli: Grecki Prawosławny Patriarchat Jerozolimy, Papieska Rada ds. Promocji Jedności Chrześcijan, Unia Utrechcka Kościołów Starokatolickich, Światowa Rada Luterańska. Poprzednie edycje „Lublina Ekumenicznego” były poświęcone m.in. zagadnieniom związanym z 550. rocznicą podpisana Unii Lubelskiej czy stuleciem odzyskania Niepodległości. Ważnym dziełem związanym z programem jest stworzenie wirtualnej „Ekumenicznej Postylli” prezentującej rozważania biblijne przygotowane przez chrześcijan różnych wyznań.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze