EPA/CIRO FUSCO

Wspólnota Sant’Egidio: spotkanie przedstawicieli stron konfliktu w Sudanie Południowym

W ubiegłym tygodniu, dzięki pośrednictwu katolickiej Wspólnoty Sant’Egidio (św. Idziego), odbyło się pierwsze spotkanie stron konfliktu w Sudanie Południowym. Jak poinformował portal Vatican News, negocjatorzy rozmawiali od 12 do 14 sierpnia w siedzibie Sant’Egidio w Rzymie.

Podczas tego pierwszego od kilku miesięcy spotkania przedstawicieli rządu z przywódcami ugrupowań opozycyjnych obie strony wyraziły chęć „kontynuowania drogi dialogu jako jedynego rozwiązania kryzysu politycznego w kraju i przezwyciężenia różniących się stanowisk na drodze kompromisów i konsultacji”.

>>> Sudan Południowy: krok po kroku kobiety Ewangelii tworzą pokój

Według informacji Sant’Egidio, w spotkaniu uczestniczyli: specjalny wysłannik prezydenta Sudanu Południowego ambasador Albino Aboug oraz delegacja ugrupowań zbrojnych i partii opozycyjnych SSOMA (Przymierza Ruchów Opozycyjnych Sudanu Południowego) pod przewodnictwem generała Thomasa Cirillo. Obecni byli także przedstawiciele rządu kenijskiego, w tym generał Lazarus Sumbeiywo.

>>> Sudan Południowy: rząd zamyka wszystkie szkoły z powodu ekstremalnych upałów

Według Misji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Sudanie Południowym (UNMISS) spotkanie w Rzymie stanowiło „znaczący krok naprzód”. Wezwała ona obie strony do odnowienia zaangażowania w dialog.

Konflikty w kraju dotkniętym kryzysem nasilają się od wybuchu wojny domowej w 2013 roku. W 2018 roku zawarto porozumienie pokojowe, jednak poszukiwanie trwałego pokoju okazuje się trudne. W lipcu 2022 roku Sudan Południowy odwiedził papież Franciszek wraz prymasem anglikańskim abp. Justinem Welbym. Apelowali oni o jedność i pojednanie w tym kraju.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze