Domena Publiczna

Wszyscy jesteśmy misjonarzami!

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

30 maja odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom ogólnopolskiego Konkursu „Mój szkolny kolega z misji”, który organizuje Dzieło Pomocy „Ad Gentes”. Temat tegorocznego konkursu brzmiał: „Gdzie misjonarze – tam nadzieja”.

Patronat honorowy nad Konkursem objęli: abp Wojciech Polak, Prymas Polski, bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz pani Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej. Konkurs „Mój szkolny kolega z Misji” jest skierowany do uczniów w czterech kategoriach: literackiej, plastycznej, muzycznej i charytatywnej. Także nauczyciele i wychowawcy mogą uczestniczyć w Konkursie w kategorii scenariusz zajęć. W obecnej edycji Konkursu wzięło udział 123 szkoły podstawowe w grupie wiekowej I-III, 150 szkół w klasach IV-VI oraz 105 gimnazjów. W prowadzenie Konkursu zaangażowało się 1 486 nauczycieli, katechetów i wychowawców, aktywizując 5 328 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Do warszawy przyjechali zwycięzcy konkursowych zmagań z całej Polski, nawet z Zakopanego, Zamościa, Gdyni i Augustowa. Niektórzy uczestnicy musieli wstać nawet o 4.00 rano, aby dotrzeć na czas. W gronie znakomitych gości znalazł się p. Jan Badowski i p. Anna Malinowska, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, o. dr Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz ks. kan. Jan Fecko, dyrektor Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

Ks. dyrektor Zbigniew Sobolewski podziękował przedstawicielom ministerstwa spraw zagranicznych za współpracę, dzięki której Dzieło Pomocy „Ad Gentes” mogło w ubiegłym roku wykończyć i wyposażyć szkołę dla 700 uczniów w Segerea w Dar es Salaam, a w tym oku buduje w ramach pomocy rozwojowej szkołę zawodową dla 200 uczniów.

– Bez względu na wiek, wszyscy jesteśmy misjonarzami – powiedział bp Jerzy Mazur SVD, zwracając się do uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. – Bardzo serdecznie dziękuję Wam za to, że wzięliście udział w Konkursie misyjnym, lepiej poznając rzeczywistość misyjną i angażując się w pomoc dla misjonarzy – zwrócił się do uczniów bp Jerzy. Przywołując temat tegorocznej edycji konkursu „Gdzie misjonarze tam nadzieja” przewodniczący Komisji misyjnej opowiedział o warunkach pracy misjonarzy na różnych kontynentach, o tym w jaki sposób budzą nadzieję w sercach dzieci i dorosłych. Ich głoszenie Ewangelii i miłość bliźniego wnoszą radość w serca tych, którym służą. Mówca stwierdził także, że znakami nadziei są uczestnicy Konkursu. Oni są naszą nadzieją na lepszą przyszłość. – Dziękuję za zainteresowanie się misjami, a także za wytrwałość. Musieliście się napracować, by przygotować tak piękne prace. Wasz sukces jest również sukcesem dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców i katechetów. Od teraz Stadion Narodowy będzie się nam kojarzył z Waszym zwycięstwem – dodał.

Podczas uroczystej gali dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes” przekazał na ręce Matki generalnej Beaty Chwistek oraz siostry referentki Teresy Głuchowskiej czek na 44 506 zł. Pieniądze te zostały zebrane w ramach kategorii charytatywnej i trafią do Katondwe, z przeznaczeniem na remont i wyposażenie przedszkola przy szpitalu, które prowadzą siostry służebniczki NMP. Laureaci otrzymali cenne nagrody rzeczowe i książkowe ufundowane między innymi przez Wydawnictwo „Jedność” z Kielc oraz Wydawnictwo „Bernardinum” z Pelplina. Na zakończenie pierwszej części spotkania laureatów ks. bp. Jerzy Mazur udzielił specjalnego błogosławieństwa w jednym z języków afrykańskich. Zaprosił wszystkich do Ełku, na I Diecezjalny Kongres Misyjny, który odbędzie się w Dniu Dziecka. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, które udały się na zwiedzanie pomieszczeń i płyty Stadionu Narodowego.

Zobacz także
Wasze komentarze