Fot. Christoph Burgdorfer/unsplash

Wyspy Cooka: nowy biskup – Filipińczyk o specyfice tamtejszego Kościoła

W miesiąc po swojej sakrze biskup koadiutor diecezji Rarotonga na Wyspach Cooka (na Oceanie Spokojnym) – Reynaldo Bunyi Getalado w rozmowie z katolicką agencją CNA przedstawił specyfikę tego archipelagu i mieszkających tam katolików.

Hierarcha ten, należący do Towarzystwa Misyjnego Filipin (MSP), jest pierwszym Azjatą na tym urzędzie. Wcześniej piastowali je misjonarze pochodzący z Francji, Belgii, Holandii i Nowej Zelandii. „Wspólnoty katolickie na tych wyspach są na ogół przyjazne, hojne i żywo uczestniczą w życiu swych parafii” – powiedział niespełna 65-letni Filipińczyk. Zapewnił przy tym, że zaopiekuje się powierzonymi mu wiernymi, „będę ich karmił duchowo, organizował diecezję i rozwijał dobre, zgodne stosunki z księżmi w diecezji”.

>>> Rozpoczęto proces beatyfikacyjny 13-latki z Filipin

Bp Reynaldo Bunyi Getalado

„Mam wrażenie, że ci ludzie żyjący na Pacyfiku, są wyjątkowo pełni życia. Przebywając tam z okazji tych święceń biskupich, zobaczyłem, że działają oni jako wspólnota, pracując razem, aby te uroczystości były w pełni żywe i świąteczne” – wyznał uczestniczący w uroczystości ks. Reginaldo Lavilla, przełożony generalny Towarzystwa Misyjnego Filipin. Wyraził przekonanie, że ich współbrat zakonny, który objął władzę na tym obszarze, poprowadzi dalej dzieło ewangelizacji, rozpoczęte w 1894 roku. „Ufamy, że kapłani MSP i nowy biskup staną się narzędziami odnowy w Kościele i będą nieść światło Jezusa Chrystusa, aby nadal dawać nadzieję ludziom swoim świadectwem życia i przepowiadaniem” – oświadczył o. przełożony. Wyraził też radość i wdzięczność za charyzmat ewangelizacyjny,  szerzący się na całym świecie dzięki ich stowarzyszeniu apostolskiemu.

Reynaldo Bunyi Getalado urodził się 5 sierpnia 1959 w mieście Muntinlupa w archidiecezji manilskiej na Filipinach. Ukończył wydział zoologii Uniwersytetu Dalekowschodniego w stolicy kraju, po czym 24 września 1987 wstąpił do wspomnianego Towarzystwa Misyjnego Filipin, w którym, po uzyskaniu bakalaureatu z filozofii i teologii w seminarium werbistowskim w Mieście Tagaytay, przyjął 4 sierpnia 1988 święcenia kapłańskie.

Filipiny, fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA

Wkrótce potem wyjechał do pracy misyjnej w Papui Nowej Gwinei, gdzie do 1999 posługiwał w diecezji Daru-Kiunga. Następnie pracował duszpastersko w diecezji Auckland w Nowej Zelandii (2000-03), skąd wrócił do swej ojczyzny i tam pracował w parafii w Mandaluyong, ale już w 2005 ponownie znalazł się w Papui Nowej Gwinei, w której przebywał do 2014 r.

24 lutego tegoż roku Franciszek mianował go przełożonym misji „sui iuris” Funafuti – stolicy maleńkiego wyspiarskiego państewka na Pacyfiku, Tuvalu. I na tym stanowisku zastała go papieska nominacja z 8 grudnia 2023 na biskupa-koadiutora diecezji Rarotonga, obejmującej Wyspy Cooka na południowym Oceanie Spokojnym.

Sakra odbyła się 27 kwietnia br. w katedrze św. Józefa w stolicy archipelagu – Avarua. Głównym konsekratorem był biskup tej diecezji Paul Patrick Donoghue SM  – 75-letni Nowozelandczyk, pełniący swój urząd od 16 lipca 2011, którego Filipińczyk będzie wspierał w posłudze a później zapewne przejmie kierowanie Kościołem na wyspach. Przedstawicielem papieża na tej uroczystości był ks. Giosuè Busti, pierwszy zastępca szefa nuncjatury apostolskiej w Wellingtonie – stolicy Nowej Zelandii, której podlegają wszystkie wyspiarskie państewka na Pacyfiku.

W czasie Mszy konsekracyjnej modlono się i śpiewano pieśni w językach maoryskim, angielskim,  fidżyjskim i filipińskim a część jej uczestników nosiła tradycyjne girlandy na szyi, zwane Ei Kaki, będące symbolem gościnności, miłości i należenia do społeczności.

Wyspy Cooka

Na Wyspach Cooka przeważają protestanci, podczas gdy katolicy stanowią 17 proc. miejscowej ludności (około 2900 osób) to katolicy. Kościół katolicki jest jednym z siedmiu Kościołów chrześcijańskich, wchodzących w skład Religijnej Rady Doradczej, które pośredniczy w rozmowach z rządem i tradycyjnymi przywódcami w sprawach dotyczących społecznego, gospodarczego i kulturalnego rozwoju kraju oraz wspierania jego dobrobytu.

Nowy biskup jest pierwszym Azjatą na tym stanowisku. Diecezja Rarotonga istnieje od 21 czerwca 1966, wcześniej była to prefektura apostolska Cooka i Manihiki (od 27 listopada 1922), która 11 sierpnia 1926 zmieniła nazwę na prefekturę Wysp Cooka, a 12 lutego 1948 stała się wikariatem apostolskim. Biskupami tych jednostek byli obywatele Francji, Belgii, Holandii i Nowej Zelandii.

Wyspy Cooka, zajmujące obecnie powierzchnię 236,7 km kw., odkrył w 1595 hiszpański kapitan Álvaro de Mendaña y Neyra, ale Hiszpania nie zainteresowała się tym obszarem, gdyż nie przywieziono stamtąd żadnych bogactw, a sam odkrywca zmarł niedługo potem. Ponownego odkrycia wysp dokonał w 1773 James Cook i nazwał je Hervey Islands. W 1824 po raz pierwszy pojawiła się nazwa „Wyspy Cooka” na mapie opracowanej przez Adama Johanna von Krusensterna (1770-1846) – podróżnika rosyjskiego pochodzenia niemieckiego.

Fot. Gina Lemafa/unsplash

W 1858 nastąpiło zjednoczenie kilkunastu atoli i wysepek i powstało niezależne Królestwo Rarotonga. W 30 lat później wyspy stały się protektoratem brytyjskim, nazwanym w 1893 Federacją Wysp Cooka. W 1901 Brytyjczycy przekazali je Nowej Zelandii, a w 1903 wyłączono z nich Niue jako osobną posiadłość. Od 1965 wyspy stanowią terytorium autonomiczne – państwo samorządowe, swobodnie stowarzyszone z Nową Zelandią.

Na początku XX wieku do czterech z Północnych Wysp Cooka (Manihiki, Penrhyn, Pukapuka i Rakahanga) roszczenia zgłaszały Stany Zjednoczone, ale w 1980  podpisały one traktat z Nową Zelandią, uznały zwierzchność rządu w Wellingtonie nad spornymi wyspami.

Wyspy Cooka składają się z 15 małych wysp i atoli (rozłożonych na przestrzeni ok. 1150 km.) które znajdują się w tej samej strefie czasowej co Hawaje. Wyspy znane są z białych, piaszczystych plaż, bujnych zielonych gór i malowniczych lagun. Według jednej z witryn turystycznych na Wyspach nie ma markowych kurortów, świateł stopu ani budynków wyższych niż drzewa kokosowe.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze