
fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
Ziemia Święta: ponad sto przypadków przemocy wobec chrześcijan
W 2024 r. w Izraelu i Jerozolimie odnotowano 111 przypadków agresji lub przemocy wobec chrześcijan. Większość z nich była skierowana przeciwko pojedynczym osobom, ale w 35. przypadkach doszło również do aktów wandalizmu wobec kościołów, klasztorów i publicznych znaków religijnych.
Alarmujące dane są zawarte w rocznym raporcie na temat ataków na chrześcijan w Ziemi Świętej sporządzonym przez Rossing Center – organizację na rzecz pokoju i dialogu międzyreligijnego, która od lat śledzi eskalację przemocy wobec chrześcijan mieszkających w Izraelu i Palestynie za pośrednictwem programu Jcjcr (Jerusalem Center for Jewish Christian Relations) – zaprezentowanym 31 marca wieczorem w Jerozolimie.
Wpływ ekstremizmu
W prawie wszystkich przypadkach zidentyfikowani sprawcy to młodzi ultraortodoksyjni Żydzi należący do nacjonalistyczno-religijnych kręgów ekstremistycznych. Niestety, rosnący wpływ tych ostatnich na politykę rządu Izraela przyczynił się do stworzenia środowiska ciągłego zagrożenia dla mniejszości religijnych, a w szczególności chrześcijan. Wyniki są bardzo niepokojące: w ankiecie przeprowadzonej przez Rossing Center aż 48 proc. młodych chrześcijan w wieku poniżej 30 lat stwierdziło, że rozważa opuszczenie regionu i migrację, a aż 77 proc. z nich stwierdziło, że głównym powodem byłaby eskalacja dyskryminacji i przemocy, której doświadczają chrześcijanie oraz ogólne pogorszenie sytuacji społeczno-politycznej.
Populacja Izraela
Bardzo interesujące w raporcie są ogólne statystyki opracowane przez izraelskie Centralne Biuro Statystyczne. Populacja Izraela w 2024 r. osiągnęła 10 milionów. Spośród nich 7 700 000 to Żydzi, a 2 100 000 to Arabowie. Chrześcijanie mieszkający w Izraelu to zaledwie 180 000 osób, z czego 80 proc. to Arabowie. Arabscy chrześcijanie stanowią 7 proc. całej arabskiej populacji Izraela. W mieście Jerozolima mieszka 591 000 Żydów, co stanowi 61 proc. populacji, podczas gdy Arabów jest 385 000. Jednak tylko 13 000 z nich to chrześcijanie; oznacza to, że stosunek muzułmanów do chrześcijan w Jerozolimie wynosi 96 proc. do 4 proc.

W porównaniu z poprzednim rokiem, populacja żydowska wzrosła o pół punktu procentowego, a populacja arabska zmniejszyła się o tę samą liczbę, zgodnie z postępującą „judaizacją” miasta pożądaną przez rząd, który właśnie w tych dniach zatwierdza ogromny plan nowych osiedli żydowskich we Wschodniej Jerozolimie, który przewiduje budowę około 11 500 nowych mieszkań. Ale najbardziej ciekawą rzeczą jest to, że 29 proc. mieszkańców świętego miasta kwalifikuje się jako „ortodoksyjni Żydzi”, co praktycznie stanowi ponad połowę żydowskich mieszkańców Jerozolimy.
Skutki ustawy zasadniczej
Trendy wskazywane przez analityków Rossing Center wskazują na postępującą celową „judaizację” Jerozolimy i Ziemi Świętej. Tendencja, która znalazła swoje ramy prawne w tak zwanej „ustawie zasadniczej” (Izrael nie ma własnej konstytucji, ale szereg podstawowych ustaw, zwanych ustawami zasadniczymi) z 2018 r. w sprawie „Izraela jako państwa narodowego narodu żydowskiego”, która cofa się na poziomie międzyreligijności i inkluzywności w porównaniu z ustawą zasadniczą z 1992 r., zatytułowaną „Godność i wolność człowieka”. W rzeczywistości ustawa zasadnicza z 2018 r. miała niewielki wpływ praktyczny, ale z pewnością daje obraz niepokojącego podziału ludności na obywateli różnych kategorii, co może inspirować klimat przemocy popełnianej przez najbardziej ekstremistyczne odłamy.

Równie ważnym tematem jest system podatkowy dotyczący „pomniejszych” wyznań religijnych, które korzystają ze zwolnienia tylko w przypadku miejsc modlitwy, a nie szkół, oratoriów młodzieżowych i domów pielgrzyma. Podatek od nieruchomości po hebrajsku nazywa się „arnona”. Obecnie toczą się liczne spory między wspólnotami chrześcijańskimi (przede wszystkim Kustodią Ziemi Świętej) a władzami.
Przestępczość
Ostatnią kwestią, która stawia chrześcijan Ziemi Świętej w bardzo trudnej sytuacji, zwłaszcza w Galilei i na północy, jest rozprzestrzenianie się przemocy rozpętanej przez zorganizowaną przestępczość typu mafijnego, która rozprzestrzenia się wśród ludności arabskojęzycznej i która tylko w zeszłym roku doprowadziła do 230 morderstw.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |