Regina Lynch, fot. Ilona Budzbon/Aid to the Church in Need

Zmiany w Papieskiej Fundacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”

W kierownictwie Papieskiej Fundacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (PKwP) nastąpiła zmiana. Z dniem 14 czerwca stanowisko dyrektora wykonawczego obejmie 66-letnia Regina Lynch, która przez wiele lat kierowała programami pomocy tego międzynarodowego dzieła.

Zastąpi ona 71-letniego Thomasa Heine-Gelderna z Austrii, który był dyrektorem wykonawczym dzieła od 2018 roku. Przewodniczącym pozostaje nadal kardynał Mauro Piacenza. Ponadto na stanowisku sekretarza generalnego pozostał Philipp Ozores. Już w połowie kwietnia nowym Międzynarodowym Asystentem Duchowym PKwP został ustanowiony o. Anton Lässer, 62-letni pasjonista austriacki.

„Kirche in Not” – Pomoc Kościołowi w Potrzebie – powstała w 1947 roku w celu zaspokojenia potrzeb uchodźców i wysiedleńców w powojennych Niemczech. Dziś jest Fundacją Papieską, która wspiera prześladowanych i zagrożonych chrześcijan w ponad 140 krajach na całym świecie, realizując około 6000 projektów rocznie.

Regina Lynch, fot. Ilona Budzbon/Aid to the Church in Need

Projekty pomocowe obejmują budowę kościołów i kaplic, wsparcie kształcenia seminarzystów, zakonników i świeckich katechetów, a także pomoc w nagłych wypadkach oraz transport dla duchownych i zakonników. W 2021 roku na swoje projekty na całym świecie PKwP zebrała ponad 130 mln euro.

Według własnych informacji organizacja pomocowa nie otrzymuje żadnych funduszy kościelnych ani publicznych, ale jest finansowana wyłącznie z darowizn. Praca nad projektami jest koordynowana w międzynarodowej centrali w niemieckim Königstein.

Nowa dyrektor wykonawcza Regina Lynch pochodzi z Irlandii Północnej. Jest absolwentką literaturoznawstwa, w centrali PKwP pracuje od 1980 roku. W 2008 roku objęła stanowisko dyrektora ds. projektów. Teraz będzie odpowiedzialna za podstawową treść i zarządzanie statutowe Papieskiej Fundacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, która ma swoje biura w 23 krajach, również w Polsce. Na stanowisko dyrektora wykonawczego Lynch została powołana na okres pięciu lat.

Ustępujący dyrektor wykonawczy Heine-Geldern chwalił Lynch jako uznaną i zaangażowaną osobowość, która będzie kierowała pracami tej organizacji pomocowej. „Regina Lynch zna i kocha naszą organizację. Jest bardzo rozpoznawalna w organizacji i poza nią, jest też postrzegana jako gwarant, że PKwP będzie nadal się rozwijać, aby wypełniać swoją misję” – powiedział Heine-Geldern. Dzięki nowemu kierownictwu Fundacja ma „doskonałą pozycję zarówno organizacyjną, jak i duchową”.

Obóz dla uchodźców w Libanie, wizyta ks. prof. Cisło z PKWP Polska, fot. PKWP

Heine-Geldern był prezesem wykonawczym PKwP od 2018 roku. Kierował pracami międzynarodowej organizacji pomocowej przez czas pandemii COVID-19, wielokrotnie zwracał uwagę na wyzwania związane z prześladowaniami chrześcijan, które rozprzestrzeniały się na całym świecie. Od marca 2022 roku PKwP zwiększyła swoją pomoc dla Kościoła katolickiego na Ukrainie z powodu wojny. W maju 2019 roku Heine-Geldern odebrał od przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej ONZ w Nowym Jorku nagrodę Path to Peace Award dla Pomocy Kościołowi w Potrzebie jako „wiodącego rzecznika prześladowanych chrześcijan”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze