Misjonarz na Post: abp Gądecki modli się za br. Daniela Klocha OMI

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przewodniczący Episkopatu wylosował misjonarza, którego obejmie swoją osobistą modlitwą w ramach akcji „Misjonarz na Post”. 7 lutego odbyła się w Poznaniu konferencja prasowa, podczas której Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zainaugurował tegoroczną akcję modlitwy za misjonarzy.

Arcybiskup Stanisław Gądecki będzie wspierał duchowo oblata – brata Daniela Klocha, który przebywa na misji na Madagaskarze. – Jestem poruszony i bardzo wdzięczny. Łączę się z Wami w modlitwie – powiedział zaskoczony brat Daniel. – Proszę, módlcie się za ochronę życia poczętego – dodał. Z kolei na konferencji rozpoczynającej „Misjonarza na Post”, Metropolita Poznański zobowiązał się, że włączy brata do swojej modlitwy brewiarzowej.

Br. Daniel Kloch OMI urodził się 24 kwietnia 1964 r. w Otwocku. Wstąpił do nowicjatu w zgromadzeniu misjonarzy oblatów w Kodniu w 1984 r. Pierwsze śluby złożył w 1985 r., natomiast śluby wieczyste w 1990 r. w Obrze. Na Madagaskar wyjechał 27 lutego 1992 r. W Marolambo brat Kloch prowadził szkołę przygotowującą chłopców z buszu malgaskiego do zawodu stolarza. Przed ukończeniem szkoły chłopcy ci otrzymują certyfikat i komplet narzędzi stolarskich, dzięki czemu mogą rozpocząć działalność zawodową w rodzinnych stronach. Często stają się tam katechistami i starszymi w wiosce. Aktualnie pracuje w mieście portowym Tamatave. Brat Daniel zajmuje się ochroną życia poczętego i ochroną tych dzieci, które są porzucane przez swoich rodziców. Założył stowarzyszenie „Bronimy życia”, które daje szansę na rozwój dzieci zagrożonych aborcją bądź porzuceniem, szczególnie bliźniąt, które są dotknięte malgaskim fadi, czyli przekleństwem i wyrzucane są z domów. – Przebywając w buszu byłem zaszokowany śmiertelnością kobiet i dziewcząt poddających się aborcji, jak i porzucających w buszu nowo narodzonych bliźniąt. W krajach takich jak Madagaskar wiedza o rozwoju życia jest bardzo mała. Dzięki pracy brata Klocha OMI udało się zmniejszyć śmiertelność malgaskich dzieci o 90%, w miejscach, do których dociera jego pomoc. Br. Kloch szerzy też na Czerwonej Wyspie kult Bożego Miłosierdzia. Abp Stanisław Gądecki wylosował początkowo innego misjonarza, który, jak  się okazało, zmarł kilka dni wcześniej .

Honorowy patronat nad akcją objęli abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP, metropolita poznański, oraz bp Jerzy Mazur SVD, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Projekt „Misjonarz na Post” wspierają medialnie media katolickie takie jak Opoka, deon.pl, Radio Maryja, Tygodnik Idziemy, profeto.pl, Misje Salezjańskie, Radio Niepokalanów, Franciszkański Sekretariat Misyjny, Miesięcznik Misjonarz i inne środowiska katolickie.

Zobacz także
Wasze komentarze