fot. PAP/Art Service

W niedzielę Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Sceny wjazdu Chrystusa do Jerozolimy oraz wypędzenia kupców ze świątyni zainaugurują w Niedzielę Palmową misterium pasyjne w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. To tradycja sięgająca początków XVII wieku, gdy powstał tam klasztor Bernardynów.

Misterium jest jednym z największych takich wydarzeń w polskim Kościele. Rokrocznie uczestniczą w nich dziesiątki tysięcy wiernych.

„Przygotowujemy się do przeżywania uroczystości w Wielkim Tygodniu, które w kalwaryjskim sanktuarium gromadzą wielotysięczne rzesze pielgrzymów. To wyjątkowe dni dla wierzących, a tutaj, w Kalwarii Zebrzydowskiej, również wiekowa już tradycja. Nie przestaje gasnąć światło przesłania ewangelicznego: Jezus Chrystus umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Jest jedynym światłem dla ciemności, które zajęły ludzkie serca. W obecnych czasach tym bardziej ten głos staje się potrzebny” – powiedział rzecznik kalwaryjskiego sanktuarium ojciec Tarsycjusz Bukowski.

Duchowny zaprosił wiernych do sanktuarium, „miejsca, gdzie nadzieja na nowo zmartwychwstaje”. „Pozwólmy, by Bóg przemówił do człowieka swoim słowem, które nas budzi do życia” – dodał.

Misterium Męki Pańskiej na Kalwarii Zebrzydowskiej, 2024 rok, fot. PAP/Art Service

Podczas kalwaryjskich misteriów w rolę historycznych postaci sprzed dwóch tysięcy lat wcielają się klerycy z kalwaryjskiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz świeccy.

Zasadnicza część misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielką Środę. Aktorzy zainscenizują wówczas sceny uczty u Szymona i zdrady Judasza. W Wielki Czwartek uroczystości zaczną się od obmycia przez Chrystusa nóg apostołom. Później, w procesji dróżkami kalwaryjskimi, wierni będą podążali za Jezusem i apostołami na Ostatnią Wieczerzę. Zobaczą modlitwę w ogrodzie oliwnym, scenę pojmania Chrystusa, a także przesłuchania przed Najwyższą Radą.

W Wielki Piątek aktorzy będą odgrywali sceny męki Zbawiciela. Rano procesja wyruszy spod Domu Kajfasza. Wierni przejdą przy Ratuszu Piłata, gdzie słowo pasterskie wygłosi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Następnie modlić się będą na nabożeństwie Drogi Krzyżowej idąc na Wzgórze Ukrzyżowania. W znajdującej się na jego szczycie kaplicy Grobu Pana Jezusa do niedzieli będzie trwała adoracja. Zwieńczeniem uroczystości będzie liturgia wielkopiątkowa.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Tradycja organizowania w Kalwarii Zebrzydowskiej misteriów sięga początków XVII wieku, gdy został ufundowany klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek, ale z końcem XVII wieku rozszerzone zostały o Wielki Czwartek. Po pierwszym rozbiorze Polski kalwaryjski obrzęd zubożał. Chrystusa w Wielki Czwartek symbolizował jedynie krzyż z insygniami Męki Pańskiej, a apostołowie występowali tylko przy umywaniu nóg.

Po II wojnie światowej ceremoniał znany był jedynie najstarszym przewodnikom pielgrzymek. Malała liczba pątników, którzy nie byli zainteresowani bezbarwnym obrzędem. Wówczas ojciec Augustyn Chadam za zgodą metropolity krakowskiego abp. Stefana Sapiehy odnowił go i wzbogacił.

W 1947 roku w Niedzielę Palmową urządzono po raz pierwszy „Wjazd Chrystusa do Jerozolimy” na osiołku. Swój program otrzymały również Wielka Środa, Czwartek i Piątek. Pojawiły się postaci Chrystusa, Matki Bożej, apostołowie, arcykapłani, faryzeusze, kobiety i żołnierze. Każda z nich została ucharakteryzowana i otrzymała teksty do wygłoszenia. W 1953 roku misterium otrzymało formę, która jest znana do dziś.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była rodzina Zebrzydowskich. Równocześnie z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze