zdjęcie poglądowe. fot. PAP/Paweł Jaskółka

Misterium w Kruszwicy po raz pierwszy w wersji filmowej

Pierwsze sceny nakręcono w styczniu, ostatnie w połowie marca. Nagrywano w Kruszwicy, Inowrocławiu i u kapucynów w Mogilnie. To ósma pasja w historii Kruszwicy, pierwsza w takiej formie. Premiera w Niedzielę Palmową.

W ubiegłym roku z wystawienia misterium w ogóle zrezygnowano. Nie było mowy o jakimkolwiek udziale ludzi, a na przygotowanie i zrealizowanie alternatywnej propozycji nie było czasu. Został scenariusz, który po adaptacji wykorzystano w tym roku. Jego tematem jest niewiara.

„Główną postacią jest oczywiście Jezus, ale obok niego jest jeszcze dwóch apostołów – św. Tomasz i św. Jan, dwóch księży reprezentujących ich postawy. Z jednej strony mamy więc charyzmatyka, człowieka wielkiej wiary i ufności, z drugiej człowieka wątpiącego, często ironicznego i cynicznego. Myślę, że w ich przeżyciach, doświadczeniach i przemyśleniach wiele osób będzie mogło się odnaleźć” – mówi ks. Michał Bubacz, wikariusz w kruszwickiej parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła, jeden z autorów scenariusza i zarazem odtwórca postaci Jezusa.

>>> Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli odwołane 

Misterium wyreżyserował Paweł Lewartowski, nauczyciel historii z Inowrocławia, pracujący również w Młodzieżowym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kruszwicy. Razem ze wspomnianym ks. Michałem, a także Łukaszem Wojtczakiem i Filipem Pawlakiem odpowiedzialnym za zdjęcia i montaż, jest także współautorem scenariusza.

„Medium filmowe dużo lepiej niż teatralne, przynajmniej w naszej opinii, pozwala pokazać niuanse tematu, który wybraliśmy. A ten jest bardzo aktualny, bo żyjemy w czasach, kiedy rozum jest faworyzowany, a wiara, jako wartość ludzkiego życia, lekceważona” – przyznaje Paweł Lewartowski.

>>> Obmyj mnie Panie… ta pieśń porusza do głębi duszy [WIDEO]

W przygotowanie i nagranie pasji zaangażowanych było blisko 40 aktorów. Większość to uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kruszwicy, gdzie ks. Michał Bubacz jest katechetą. Niektórzy należą do KSM, ale nie wszyscy.

„Byli bardzo chętni. Wielu występowało już w poprzednich, plenerowych misteriach. Są też nowe osoby, bo wiadomo, w obecnym czasie i przy tak licznej obsadzie, nie sposób utrzymać stałego składu. W każdym razie nie mieliśmy problemu z obsadą” – mówi ks. Michał.

Jest też kilku parafian, jest pani Elżbieta Kostrzewska od kostiumów i Bartłomiej Górzyński od scenografii i charakteryzacji. Wszyscy amatorzy w najlepszym tego słowa znaczeniu.

„Nie korzystaliśmy z pomocy żadnej specjalistycznej agencji czy firmy. Wszystko zrobiliśmy sami, od znalezienia plenerów, po muzykę i montaż. Początkowo myśleliśmy, że film będzie mniej pracochłonny, ale okazało się, że jesteśmy w błędzie. To ogromne przedsięwzięcie wymagające wiele czasu i wysiłku” – opowiada ks. Michał Bubacz.

Nieodłącznym elementem rozmów apostołów są wspomnienia, którymi wracają do Jezusa, są razem z nim w Ogrójcu, podczas spotkania w Piłatem oraz przy ukrzyżowaniu, poprzez retrospekcje jakich doświadczają pragniemy przybliżyć te wydarzenia ukazując ich sens w naszej wierze. – piszą twórcy dzieła.  

Kapłan w intencji misterium odmawia zawsze nowennę do bł. ks. Jerzego Popiełuszki i jak mówi, nigdy się nie zawiódł. Prosi też wszystkich zaangażowanych w pracę nad pasją, by byli w stanie łaski uświęcającej, bo to przecież coś więcej niż przedstawienie, to przeżycie, doświadczenie, modlitwa, rekolekcje.

Premiera Misterium Kruszwickiego będzie miała miejsce w Niedzielę Palmową o 19.30 na kanale YouTube Misterium Kruszwica i na Facebooku Kolegiaty Kruszwica, a także na stronie www.archidiecezja.pl

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze