Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Młodzi zebrani w Marsylii: słowa papieża są dla nas dużym wsparciem

Słowa papieża są dla nas, młodych, dużym wsparciem – mówi Włoszka, która uczestniczyła w Spotkaniach Śródziemnomorskich w Marsylii. Jak wskazuje, podczas obrad młodych jako ważne wyłoniły się m.in. tematy pokoju, sytuacji ekonomicznej i perspektyw na rozwój. Te same, które potem podjął Franciszek w swym przemówieniu kończącym przedwczoraj wspomniane wydarzenie.

Uczestniczka Spotkań Śródziemnomorskich podkreśliła, że młodzi pragną, aby ich głos został uwzględniony: „Jako przedstawiciele Śródziemnomorskiej Rady Młodzieży zwróciliśmy się do organów i regionów śródziemnomorskich, aby przedstawić naszą perspektywę kryzysów, które mają wpływ na region, np. migracji, zmian klimatycznych. W ramach wydarzenia wzięliśmy m.in. udział w spotkaniu z prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde, która opowiedziała nam także o zaangażowaniu młodych ludzi w tym regionie. Chcielibyśmy, aby nasza perspektywa była coraz bardziej uwzględniana w opracowywaniu polityk dotyczących młodych ludzi w całym regionie Morza Śródziemnego, zarówno na północy, jak i na południu. Jest dla nas szczególnie ważna kwestia zmiany klimatycznej, sytuacja ekonomiczna i związana z tym sprawa pracy. Szczególnie ważny jest pokój, dlatego słowa papieża stanowią szczególne wsparcie dla nas”.

>>> Papież w Marsylii [SYNTEZA]

Fot. EPA/Alessandra Tarantino / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Z kolei arcybiskup marokańskiego Tangeru, Emilio Rocha Grande, zaznaczył, że Spotkania Śródziemnomorskie i wizyta papieska koncertowały uwagę na szukaniu większej komunii oraz dróg pokoju. Wciąż jest bowiem tak wiele cierpienia i przemocy w naszym regionie – zaznaczył hierarcha.

„Maroko, kraj, w którym posługuję, jest w tym momencie w trudnej sytuacji z powodu trzęsienia ziemi w pobliżu Marrakeszu, ale na tle innych w basenie Morza Śródziemnego jest krajem dość stabilnym na poziomie politycznym, społecznym, gospodarczym. Choć trzeba dodać, że są miejsca cierpienia. W ramach Spotkań Śródziemnomorskich mogliśmy usłyszeć biskupów z Syrii, Libanu, Iraku, gdzie mierzą się z poważnymi trudnościami. Są one owocem wojny oraz nieufności między społecznościami, w tym też wspólnotami religijnymi. To, co tam się niedawno wydarzyło, do dzisiaj nie jest łatwe w przeżywaniu. Staraliśmy się zrozumieć, jak lepiej pomóc młodym, jak ich kształtować, także jak odnieść się do kwestii migracyjnej. Ona dotyczy krajów od północnej Afryki i Bliskiego Wschodu po Europę. Jak więc pomóc tym, którzy chcą wyjechać, bo jeśli chcą, to mogą opuścić swój kraj. Papież Franciszek apeluje, aby ludzie mogli swobodnie wyjechać, jak i pozostać. Jak więc pomóc im wyjechać z godnością, ale przede wszystkim, jak pomóc im pozostać w swoich krajach, ponieważ tak wielu wyjeżdża z konieczności, z powodu głodu, wojny lub prześladowań” – powiedział hierarcha.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze