fot. PAP/Tomasz Gzell

Modlitwa może uratować Ukrainę

Apel Ojca Świętego o modlitwę w intencji pokoju (26 stycznia) na Ukrainie został przyjęty w tym kraju jako wyraz nie tylko solidarności Stolicy Apostolskiej z narodem ukraińskim, ale jako konkretny wkład w proces pokojowy. W obliczu konfliktu zbrojnego, co raz więcej ludzi dostrzega, że modlitwa jest konkretnym środkiem wsparcia wysiłków na rzecz utrzymania pokoju.

Zdaniem biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporoskiej Jana Sobiło, na terenie której od 2014 roku trwa konflikt zbrojny, modlitwa o pokój, jaką proponuje światu papież Franciszek jest bardzo potrzeba. „Ta wojna trwa, a teraz jesteśmy przed wielkim niebezpieczeństwem jej eskalacji. Wielka liczba żołnierzy rosyjskich stoi u granic Ukrainy, które są jednocześnie granicami naszej diecezji charkowsko-zaporoskiej. Każdy apel Ojca Świętego dodaje nam nadziei. Papież wie, że modlitwa całego świata jest w stanie zatrzymać wojnę. Modlitwa i post mają ogromną siłę” – mówi biskup.

>>> „Modlitwa o pokój jest silniejsza od oręża”. Zwierzchnicy Kościołów na Ukrainie wzywają do modlitw

Transport rosyjskich pojazdów wojskowych, fot. EPA / Ministerstwo obrony narodowej Rosji

>>> Nuncjusz na Ukrainie: bliskość papieża krzepi dusze

Bp Sobiło dodaje: „Modlitwa to jest oręże, którym możemy się bronić przed agresją. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Ojcu Świętemu za jego wierne trwanie przy sprawie ukraińskiej, a szczególnie w tej chwili, kiedy zagrożenie jest tak ogromne. Słowa Papieża są dla nas jak wielkie przedmurze w czasie niebezpieczeństwa. Ojciec Święty dodał nam otuchy, że jeszcze nie wszystko jest stracone i nie trzeba uciekać z Ukrainy. Modlitwa może powstrzymać groźbę wojny, a zagaszenie tego konfliktu będzie darem pokoju dla całego świata”. Modlitwa o pokój na Ukrainie towarzyszy kończącemu się właśnie Tygodniowi Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wyznawcy wszystkich chrześcijańskich Kościołów na Ukrainie są zgodni, że troska o utrzymanie pokoju jest obowiązkiem wszystkich wierzących w Chrystusa.

W całej Polsce modlitwy i post w intencji pokoju na Ukrainie

W środę w kościołach w całej Polsce, ale też w domach prywatnych i siedzibach zgromadzeń zakonnych, czas wypełnią modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. O taką modlitwę poprosił w niedzielę katolików na całym świecie papież Franciszek. Wobec Kościoła w Polsce apel ten ponowił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski prosząc, by 26 stycznia był dniem modlitwy i postu w intencji naszego wschodniego sąsiada. O inicjatywie Franciszka przypominają biskupi poszczególnych diecezji. Specjalny apel wystosował m.in. abp Adam Szal. „Postarajmy się indywidualnie lub wspólnotowo, w naszych rodzinach i parafiach, zanosić pokorne wołanie do Boga, aby uchronił Ukrainę od tragedii konfliktów zbrojnych, niosących śmierć i dramat ludzkości” – napisał metropolita przemyski. Zachęcił też, by wierni pomodlili się jutro z bliskimi i sąsiadami podczas mszy św. lub odmówili różaniec lub koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz podjęli postu lub inne uczynki pokutne i ofiarowali je w intencji pokoju na Ukrainie i na świecie.

fot. Vatican Media

Z podobnym apelem zwrócił się do diecezjan biskup radomski Marek Solarczyk. Zachęcając wiernych do modlitwy i postu przesłał też proboszczom do duszpasterskiego wykorzystania tekst wczorajszego Apelu biskupów Polski i Ukrainy o modlitwę i rozmowy pokojowe. Słowo biskupów polskich i ukraińskich rozesłano też do wszystkich parafii archidiecezji lubelskiej, zaś we wspólnej modlitwie w tamtejszej katedrze uczestniczyć będą także przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego. Zachęcono w nim do modlitwy o pokój oraz podjęcie rokowań mających na celu uniknięcie konfliktu zbrojnego. Odnosząc się do faktu, iż Rosja masowo gromadzi uzbrojenie i wojsko przy granicy z Ukrainą, duchowni obydwu obrządków – łacińskiego i greckokatolickiego – podkreślili, że “każda wojna jest nieszczęściem i nie może być nigdy odpowiednim sposobem rozwiązywania problemów międzynarodowych”.

Nie możemy więc milczeć, gdy pokój jest zagrożony, kiedy nasi bliscy sąsiedzi obawiają się najgorszego nieszczęścia, jakim jest agresja i wojna. (metropolita lubelski abp Stanisław Budzik)

Nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju na Ukrainie odbędzie się jutro także w katedrze we Włocławku o godz. 17.30. W tej samej intencji modlić się będą wierni podczas Mszy św. o godz. 18.00 sprawowanej w katedrze oraz w parafiach diecezji włocławskiej. Zgodnie z zarządzeniem bp. Krzysztofa Wętkowskiego, apel o modlitwę w intencji Ukrainy został bowiem przesłany do wszystkich parafii diecezji. Informację o jutrzejszym dniu modlitwy i postu w intencji naszego wschodniego sąsiada rozesłał też m.in. wydział duszpasterski kurii metropolitalnej w Białymstoku.

Ukraińscy żołnierze w pobliżu wsi Awdijewka, niedaleko kontrolowanego przez prorosyjskich bojowników Doniecka, fot. EPA/STANISLAV KOZLIUK

Modlitwa w chwilach zagrożenia

bp Adam Szal zachęca diecezjan do modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie. Metropolita przemyski zauważył, że modlitwa w szczególnie ważnych okolicznościach jest dawnym zwyczajem pastoralnym. Nawiązując do historii przypomniał, że kiedy Polska była niebezpieczeństwie biskupi apelowali o modlitwę za wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Polski lub świętego Andrzeja Boboli. – Te modlitwy były zanoszone przed Pana Boga i jak ufamy, sprawiały w wielu przypadkach cud. Inicjatywa modlitewna o pokój jest bardzo potrzebna. Pięknie wpisuje się ona w obecny program duszpasterski w Polsce, który zachęca nas, by iść w pokoju Chrystusa. Podejmując akty pokutne, chcemy modlić się o pokój w ludzkich sercach, by owocował w rodzinach, w społeczeństwie i w relacjach międzynarodowych – powiedział abp Szal.

Modlitwa na Białorusi

Abp Ante Jozić, nuncjusz apostolski na Białorusi, będzie przewodniczył mszy świętej w intencji pokoju w katedrze Najświętszej Maryi Panny w Mińsku. W środę nuncjusz spotkał się też z wiceszefem białoruskiego MSZ, Siarhiejem Alejnikiem. Eucharystia będzie transmitowana na żywo na kanale Catholic.by. Abp Jozić zachęca wiernych Kościoła na Białorusi i wszystkich ludzi dobrej woli, aby „modlili się do Boga Wszechmogącego, żeby każda inicjatywa polityczna służyła wspólnemu braterstwu ludzkiemu bardziej niż korzyściom jednostronnym”. Msza św. z udziałem Nuncjusza Apostolskiego rozpocznie się w katedrze mińskiej 26 stycznia o godz. 18.30.

>>> Co dalej z współpracą między Watykanem a Białorusią?

Mińsk Białoruś
fot. arch. EPA/STRINGER

Jak informuje białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych, 25 stycznia wiceminister spraw zagranicznych Republiki Białorusi Siarhiej Alejnik spotkał się z nuncjuszem apostolskim arcybiskupem Ante Joziciem. Podczas spotkania strony omówiły aktualne kwestie z agendy dwustronnej i potwierdziły wspólne zainteresowanie w promowaniu współpracy białorusko-watykańskie – czytamy w lakonicznym komunikacie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze