Michniów, 12.07.2018. Z³o¿enie kwiatów przed mogi³¹ pomordowanych mieszkañców Michniowa. Uroczyste obchody Dnia Walki i Mêczeñstwa Wsi Polskiej oraz 75. rocznicy pacyfikacji Michniowa odby³y siê, 12 bm. w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. (sko) PAP/Piotr Polak

Modlitwa o spokój ich duszy [GALERIA]

Michniów koło Częstochowy: uroczyste obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 75. rocznicy pacyfikacji Michniowa. Odbyły się one w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (zdjęcia: Piotr Polak, PAP).

Kolejne uroczystości – z udziałem przedstawicieli ruchu ludowego z całej Polski – odbyły się w Częstochowie. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony w ubiegłym roku przez Sejm w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej.

„Przychodzimy w pierwszej kolejności z aktem modlitwy za tych, którzy oddali swe życie – w walce, również w męczeństwie; tych, którzy byli żołnierzami, partyzantami; tych, którzy byli w Batalionach Chłopskich i Armii Krajowej, ale również tych, którzy jako mieszkańcy polskiej wsi – a wtedy była to największa część Polski – oddali swe życie jako cywilne ofiary zbrodniczych, fałszywych totalitaryzmów. Oddali swe życie w obronie swej rodziny, swego dobytku; oddali swe życie za Polskę i za wolność” – mówił w jasnogórskim sanktuarium prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

„Przychodzimy dzisiaj modlić się za spokój ich duszy, ale też przychodzimy z dziękczynieniem za dar męstwa i odwagi tych, którzy potrafili przeciwstawić się w najtrudniejszych czasach złu, barbarzyństwu i ideologii śmierci – i zwyciężyli. To jest wielkie dziękczynienie za dar wolności, za dar niezłomności i za dar głębokiej wiary, że wszystko co robimy dla drugiego człowieka, a wielokrotnie i dla swej ojczyzny, ma wielki, głęboki sens” – dodał lider ludowców, który na zakończenie uroczystej mszy św. zawierzył mieszkańców wsi Matce Bożej.


Historia niepodległościowej walki polskiej wsi

Bataliony Chłopskie były konspiracyjną organizacją zbrojną polskiego ruchu ludowego, liczącą ok. 170 tys. ludzi, działającą w czasie II wojny światowej na terenie Generalnego Gubernatorstwa i w Wielkopolsce w celu obrony wsi polskiej przed terrorem niemieckim i eksploatacją gospodarczą. Po Armii Krajowej była to największa formacja zbrojna, złożona z ok. 300 oddziałów specjalnych prowadzących akcje sabotażowe i bojowe. Jej straty (do rozwiązania w marcu 1945) wynosiły ok. 7 tys. żołnierzy.

Obchodzony 12 lipca Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony przez Sejm 29 września ub. roku. Data obchodów jest symboliczna i nawiązuje do pacyfikacji wsi Michniów w woj. świętokrzyskim, której dokonali niemieccy okupanci. Mieszkańcy Michniowa za pomoc niesioną partyzantom zostali w okrutny sposób wymordowani w dniach 12 i 13 lipca 1943 r., a miejscowość została spalona – datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi. W Michniowie był dziś szef Instytutu Pamięci Narodowej – Jarosław Szarek.

Wasze komentarze