Modlitwa za Ojczyznę u patrona Polski – odpowiedź na apel abp. Gądeckiego
W sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie – patrona Polski i diecezji tarnowskiej, wierni i duchowni podjęli dodatkową modlitwę w intencji Ojczyzny. To odpowiedź na apel abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
Jak mówi proboszcz i kustosz ks. Marcin Kokoszka taka modlitwa będzie podczas nowenny do św. Stanisława.
– Ta modlitwa w sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika – patrona Polski, trwa od wielu lat, a teraz odpowiadając na ten apel, chcemy w sposób szczególny modlić się o pokój na świecie, w naszej Ojczyźnie, zgodę między naszymi rodakami. Chcemy prosić św. Stanisława, który jest patronem ładu moralnego, aby w Polsce były zachowane wartości chrześcijańskie i katolickie. Chcemy wpatrywać się w przykład św. Stanisława, który poprzez męczeńską śmierć poświęcił swoje życie dla Boga i naszego całego narodu – dodaje.
Parafianka Bożena Waresiak podkreśla, że Szczepanów jest szczególnym miejscem, bo urodził się tutaj św. Stanisław.
– To właśnie tutaj powinniśmy zanosić szczególne modlitwy w intencji naszej Ojczyzny i ładu moralnego w Polsce. W naszej parafii powstała oddolna inicjatywa wprowadzenia modlitwy w intencji Ojczyzny. Będzie ona prowadzona w czwartki podczas nowenny do św. Stanisława.
Opiekunka zespołu Oremus Elżbieta Polak mówi, że do tej inicjatywy mogą włączyć się mieszkańcy także innych miejscowości. – Zachęcamy dzieci, młodzież i starszych do udziału w nabożeństwach w każdy czwartek o 18.00. Zapraszamy także do włączenia się do tej inicjatywy pielgrzymów, wiernych z okolicznych parafii, aby modlili się o pokój, za naszą Ojczyznę.
Sanktuarium św. Stanisława
Sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie to ważny ośrodek pielgrzymkowy na mapie diecezji tarnowskiej i Polski. To również miejsce modlitwy w intencji Ojczyzny i ładu moralnego. Wielokrotnie przypominał o tym pielgrzymując do miejsca narodzin św. Stanisława, kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.
Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie prawdopodobnie około 1030 r., święcenia kapłańskie otrzymał ok. roku 1060. Był biskupem krakowskim. Dał się poznać jako pasterz gorliwy ale i bezkompromisowy. Sprowadził do Polski legatów rzymskich, zorganizował od nowa metropolię gnieźnieńską.
W wyniku konfliktu z Bolesławem Śmiałym bp Stanisław został skazany na obcięcie członków. Nie są znane dokładne przyczyny sporu. Według tradycji, św. Stanisław miał odwagę i upominał króla za niewłaściwe postępowanie wobec poddanych. Król rozkazał swoim sługom zabicie biskupa w kościele na Skałce w czasie odprawiania przez niego Mszy św., a gdy odmówili, sam własnoręcznie zamordował biskupa. Potem kazał poćwiartować jego ciało. W 1088 r. dokonano przeniesienia relikwii św. Stanisława do katedry krakowskiej.
Św. Stanisław jest pierwszorzędnym patronem Polski oraz patronem Gniezna, Krakowa, archidiecezji krakowskiej, lubelskiej, poznańskiej i warszawskiej. Patronuje też diecezjom tarnowskiej, kieleckiej i sandomierskiej oraz Krucjacie Wyzwolenia Człowieka. Jest też nazywany patronem „chrześcijańskiego ładu moralnego”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |