Mogiła: rozpoczyna się odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego
W dniach od 13 do 21 września w sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile wierni będą przeżywać odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę 18 września. Opactwo cysterskie jest w Mogile od 1222 r. Rozpoczynający się jutro odpust wpisuje się więc w obchody jubileuszu 800 lat jego ustanowienia.
Wydarzenie rozpocznie się Eucharystią, która odprawiona zostanie 13 września o godz. 18:00. Dzień później odbędą się dwie msze św. – o godz. 12:00 do opactwa będą pielgrzymować zakony, a o godz. 18:00 parafie. Wieczorną sobotnią Eucharystię poprzedzi Droga Krzyżowa na placu św. Jana Pawła II. Po niej zaplanowano procesję eucharystyczną i uczczenie relikwii Krzyża św.
>>> Święty Krzyż: rozpoczął się wielodniowy odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża
Odpust
W kolejnych dniach wieczornym mszom św. o godz. 18:00 będą przewodniczyć biskupi. 14 września będzie to kard. Stanisław Dziwisz, 15 września bp Damian Muskus OFM, 16 września bp Jan Zając, 17 września bp Roman Pindel, 19 września bp Jan Kopiec, 20 września bp Jan Piotrowski, a 21 września bp Andrzej Jeż. Warto dodać, że w piątek 16 września odbędzie się też diecezjalna pielgrzymka osób chorych i niepełnosprawnych Caritas.
Główny dzień uroczystości odpustowych przypadnie na niedzielę 18 września. Pontyfikalnej mszy św. na placu św. Jana Pawła II (godz. 11.00) przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz. Natomiast w niedzielne popołudnie odmówiona zostanie Litania do Pana Jezusa Mogilskiego.
„Wspólnota cysterska zaprasza do modlitwy w sanktuarium Krzyża Świętego w czasie odpustowym” – zachęcają zakonnicy. Szczegółowe informacje o przebiegu odpustu na stronie klasztoru.
Najstarszy ośrodek kultu
Sanktuarium w Mogile jest najstarszym i najsłynniejszym w Polsce ośrodkiem kultu Pana Jezusa Ukrzyżowanego.
Opactwo Cystersów znajduje się na terenie dawnej wsi Mogiła w Nowej Hucie. Cystersi zostali sprowadzeni do Krakowa w 1222 roku przez biskupa Iwona Odrowąża, ich zadaniem była ewangelizacja i rozgłaszanie Chrystusowej nauki.
Klasztor wielokrotnie odwiedzały ważne osobistości: władcy, ludzie kultury, sztuki i nauki. Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile pozostaje najważniejszym ośrodkiem kultu Jezusa Ukrzyżowanego w Polsce. Opactwo od 1961 roku posiada relikwie Krzyża Świętego, pochodzące z bazyliki Santa Croce w Rzymie. W Sanktuarium znajduje się również wizerunek Pana Jezusa Mogilskiego.
Odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego przyciąga do mogilskiego Sanktuarium wielu pielgrzymów. Po uroczystej Mszy św. odpustowej ma miejsce procesja, podczas której niesione są relikwie Krzyża Świętego, którymi na zakończenie wszyscy wierni zostają pobłogosławieni.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |