Monitoring — poznaj sekrety instalacji do podglądu
Monitoring już dawno przestał być kojarzony tylko ze strefą przemysłu i ochroną budynków, w których pozostawiono sprzęt. Coraz częściej interesują się też nim klienci indywidualni, którzy poszukują rozwiązań mogących zapewnić bezpieczeństwo.
Systemy monitoringu montowane są najczęściej w domach jednorodzinnych, ale zdarza się też, że decydują się na nie także właściciele mieszkań w blokach lub apartamentów. Jak zatem wybrać najlepsze systemy alarmowe? Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?
Systemy monitoringu w domu jednorodzinnym — jak wybrać sprzęt?
Zastanawiasz się zapewne ile zainwestować w instalację do monitoringu? Podobnie jak w przypadku szeregu innych sprzętów elektronicznych rozpiętość cenowa jest duża i uzależniona od jakości kamery ip oraz innego rodzaju urządzeń, które zapewniają bezpieczeństwo. Monitoring, może być zatem kosztowny, lub skompletowany z budżetowych elementów. Najważniejszym elementem będą oczywiście kamery. To ich ilość oraz zaawansowanie technologiczne decyduje zarówno o cenie, jak i jakości obrazu. W domowych systemach monitoringu można zastosować zarówno dosyć proste kamery, jak i zdecydować się na obrotowe modele, które nagrywają obraz w jakości HD. Dlatego należy zastanowić się, jak wyraźny obraz chcemy rejestrować oraz jaki obszar nagrywać.
Nowoczesny system monitoringu, to nie tylko kamery, ale również możliwość podglądu nagrania z poziomu telefonu. Dawno minęły czasy klasycznych rejestratorów, a podgląd obrazu przeniósł się do naszych smartphonów. Zainstalowana na nich aplikacja mobilna pozwala w każdym momencie skontrolować, to co dzieje się na naszej posesji. Jeśli system będzie obejmował również czujnik ruchu, umożliwi to szybką reakcję, gdy wewnątrz zacznie dziać się coś niepokojącego.
Szczególnie ważne przy wyborze kamer są takie parametry, jak jej rozdzielczości, szybkość nagrywania oraz kompresja. Przydaje się też możliwość archiwizacji materiałów i ich ewentualnego transferu do sieci. Warto zwrócić również uwagę na kwestię analizy obrazu, możliwości podglądu kamer przez sieć oraz dostępności aplikacji na telefony komórkowe. Jeśli nie mamy pewności, na jaki sprzęt się zdecydować dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w prywatnych systemach alarmowych.
Nowoczesny system monitoringu — jego zalety
Najbardziej oczywistą zaletą domowego monitoringu, jest oczywiście możliwość obserwacji co dzieje się wewnątrz. Jest to szczególnie ważne podczas naszej nieobecności oraz dłuższych wyjazdów. Jednak na tym nie kończą się zalety. Montaż kamer, to również doskonałe rozwiązanie dla właścicieli czworonogów, którzy mogą skontrolować, co robi ich pupil pod nieobecność opiekunów. Kamery ip obrotowe podążające za ruchem zwierzaka, to idealne rozwiązanie, aby przekonać się, co zwraca uwagę psa lub kota, gdy nas nie ma w domu.
Monitoring może też stać się częścią systemu zarządzania inteligentnym domem. Połączenie go wraz z innymi funkcjonalnościami, sprawia, że właściciel może sterować wieloma rozwiązaniami z poziomu mobilnej aplikacji. Podgląd z kamer sieciowych, to ułatwienie w podejmowaniu decyzji o tym, co aktualnie uruchomić lub co wyłączyć. Współczesne systemy smart home, mogą działać według ustalonego harmonogramu, albo informować właściciela o konieczności wykonania danej czynności za pomocą powiadomienia sms lub innego, dogodnego komunikatu.
Dla kogo monitoring domu to niezbędna inwestycja?
Monitoring w domu jednorodzinnym wydaje się bardzo potrzebnym rozwiązaniem. I rzeczywiście tak jest, jednak szczególnie trzeba wziąć go pod uwagę jeśli dotyczy nas jedna z opisanych sytuacji. Jeśli często wyjeżdżamy, nasz dom zostanie pozostawiony bez opieki. Złodzieje nigdy nie działają przypadkowo, przed podjęciem decyzji o tym, gdzie się włamią, zawsze obserwują posesję oraz jej otoczenie. Jeśli notorycznie są zgaszone światła, nie ma widocznego samochodu na podjeździe, jest to sygnał, że nie ma też nikogo w środku. Już sam fakt zamontowania kamer jest czynnikiem odstraszającym.
Dodatkowo jeśli mieszkamy na nowym osiedlu lub w okolicy, która nie jest gęsto zaludniona, to system monitorujący daje nam większe poczucie bezpieczeństwa. Kamery mogą być zainstalowane zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz budynku. Mamy wtedy kontrolę nad tym, czy nikt nie kręci się w okolicy, bez konieczności opuszczania posesji.
Bezprzewodowy monitoring domu oprócz kontrolowania wnętrza domu, pozwala także na obserwowanie tego, co dzieje się w bliskim otoczeniu budynku oraz w ogrodzie. Taką możliwość dają kamery, które instaluje się w wybranych miejscach na elewacji lub elementach takich jak drzwi wejściowe, garażu, czy nawet ogród. Montaż kamery bezprzewodowej na zewnątrz domu umożliwia kontrolowanie najbliższego otoczenia i co za tym idzie, zwiększa jego ochronę przed włamaniem. Połączenie monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego zapewnia każdemu domowi jednorodzinnemu kompletną ochronę antywłamaniową.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |