Moskwa: papieski wysłannik spotkał się z patriarchą Cyrylem
Kościoły mogą poprzez wspólne wysiłki służyć sprawie pokoju i sprawiedliwości – powiedział prawosławny patriarcha moskiewski i Całej Rusi Cyryl podczas spotkania z papieskim wysłannikiem kard. Matteo Zuppim.
Za ważne uznał to, aby „wszystkie siły świata połączyły się, aby zapobiec poważnemu konfliktowi zbrojnemu” – poinformowała agencja RIA Nowosti. „Papież bardzo chciał, żebym spotkał się z patriarchą Cyrylem, aby poznać jego opinię na temat sytuacji, w której się znajdujemy i ewentualnego spotkania z nim” – wyjaśnił z kolei kard. Zuppi.
>>> Rosja: „wysoce delikatna” misja kard. Zuppiego w Moskwie
Sprawa pokoju w Ukrainie w centrum rozmów
W komunikacie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) zaznaczono, że w spotkaniu wzięli również udział metropolita wołokołamski Antoni, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, protojerej Nikołaj Bałaszow, doradca Patriarchy Moskwy i Wszechrusi oraz archimandryta Filaret Bulekow, zastępca przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych. Kardynałowi Matteo Zuppiemu towarzyszyli nuncjusz apostolski w Federacji Rosyjskiej arcybiskup Giovanni D’Agnello, radca nuncjatury apostolskiej w Federacji Rosyjskiej ks. prał. Piotr Tarnawski oraz ks. prał. Paul Butnaru z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej serdecznie powitał dostojnego gościa i zauważył: „W czasie, gdy istnieją bardzo duże problemy w stosunkach między Rosją a Zachodem, gdy mamy do czynienia z wielkim napięciem w stosunkach politycznych i realnym zagrożeniem poważnym światowym konfliktem zbrojnym, bardzo ważne jest, aby wszystkie siły zainteresowane zachowaniem pokoju i sprawiedliwości zjednoczyły się, aby zapobiec takiemu możliwemu rozwojowi wydarzeń”. Zaznaczył, że Rosyjski Kościół Prawosławny i Kościół Rzymskokatolicki mają doświadczenie we współdziałaniu, w tym w kontekście bardzo niekorzystnego klimatu politycznego. „W czasie zimnej wojny nasze Kościoły miały regularne i wzajemnie korzystne kontakty, w ramach których rozważano w szczególności kwestie, które niepokoiły nasze narody” – stwierdził. Patriarcha Cyryl wspomniał o pozytywnej roli Wspólnoty Sant’Egidio, która w bardzo trudnych okolicznościach związanych z zimną wojną, trwającą przez większość drugiej połowy XX wieku, utrzymywała aktywne kontakty z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.
„Myślę, że także w obecnych warunkach, które są również naznaczone wieloma zagrożeniami i wieloma niebezpieczeństwami, Kościoły mogą wspólnymi wysiłkami zapobiec negatywnemu rozwojowi realiów politycznych i służyć sprawie pokoju i sprawiedliwości” – stwierdził zwierzchnik rosyjskiego Kościoła.
Ze swojej strony kardynał Matteo Zuppi przekazał patriarsze Cyrylowi pozdrowienia od papieża Franciszka. Wspominając o intensywności dialogu podczas zimnej wojny, papieski wysłannik podkreślił, że w obecnej trudnej sytuacji dialog nie powinien ustawać, ale być jeszcze bardziej intensywny. „Jako chrześcijanie musimy pomagać sobie nawzajem w zrozumieniu, jak postępować” – przekonywał kardynał Matteo Zuppi. – W obliczu obiektywnych trudności obecnego czasu musimy zrozumieć, o co prosi nas Pan. Jesteśmy dziś bardzo szczęśliwi, że możemy was wysłuchać i zająć się tymi kwestiami” – zapewnił arcybiskup Bolonii.
Patriarcha Cyryl zgodził się z myślą, że w czasach, gdy istnieje szczególne napięcie w stosunkach między krajami i narodami, Kościoły nie powinny stać z boku – powinny uczestniczyć w działaniach mających na celu pojednanie, rozwój i ustanowienie silniejszych relacji, a co najważniejsze – rozwój wzajemnego zrozumienia. „Jeśli kraje i narody rozumieją się nawzajem, wówczas realna polityka jest tworzona z uwzględnieniem interesów krajów i narodów. Bardzo ważne, aby w tym trudnym czasie wspólnoty chrześcijańskie Wschodu i Zachodu uczestniczyły w procesie pojednania” – podkreślił zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
„Sytuacja na Ukrainie jest dla mnie osobiście niezwykle bolesna – wyznał patriarcha Cyryl. – Stoję na czele Kościoła prawosławnego, którego trzoda znajduje się zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie, a także w innych krajach. Dlatego cierpienie narodu ukraińskiego i rosyjskiego głęboko rani moje serce. Dlatego od 2014 roku we wszystkich naszych kościołach ofiarujemy specjalne, wyjątkowe modlitwy o pokój na Ukrainie. Używamy i będziemy nadal stosować wszelkich środków, aby jak najszybciej zakończyć ten straszny konflikt, aby było jak najmniej ofiar” – stwierdził Cyryl.
Rozmówcy uznali za szczególnie ważne w obecnej sytuacji skoncentrowanie się na rozwiązaniu kwestii humanitarnych.
Przewodniczący episkopatu Włoch przebywa w Moskwie, gdzie spotyka się z przedstawicielami władz Rosji oraz Kościoła prawosławnego i katolickiego w tym kraju.
Wcześniej kard. Matteo Zuppi spotkał się z pełnomocniczką ds. praw dziecka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej Mariją Lwową-Biełową. Na 46-letniej polityczce ciąży, podobnie jak na prezydencie Rosji Władimirze Putinie, nakaz nakaz aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Oboje są oskarżeni o deportację dzieci z Ukrainy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |