„Most modlitwy i solidarności” między Dolnym Śląskiem a Jasną Górą
– Sercem jesteśmy z powodzianami. Sami drżymy przed wzbierającymi falami. Tu chcielibyśmy od Maryi zaczerpnąć siły i nadziei na te złe chwile – mówili mieszkańcy Dolnego Śląska, zgromadzeni 20 września br. na Jasnej Górze na Pielgrzymce Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Modlili się za wszystkich dotkniętych powodzią, za tych, którzy walczą o życie, o swój dobytek, za wszystkie służby, wolontariuszy, ludzi dobrej woli, którzy całym sercem, czasem i siłami spieszą z pomocą.
>>> Jak Kościół pomaga powodzianom? Jak można się włączyć?
– To szczególny most, i nie kojarzmy go dzisiaj z wodą, to most duchowy i modlitewny. Przyjeżdżamy do naszej Matki i Królowej. Nie chcieliśmy rezygnować z tej pielgrzymki. Kto mógł, przyjechał, aby też zachować ciągłość naszego pielgrzymowania. Jesteśmy tu z naszymi troskami, sprawami naszej archidiecezji, bo gdzież pójdziemy, jak nie do Matki – powiedział Arkadiusz Krzyżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej i proboszcz kościoła uniwersyteckiego. Podkreślił, że wśród intencji są te za ojczyznę, o poszanowanie prawa, by życie ludzkie było szanowane od poczęcia do naturalnej śmierci.
Halina Łobacz przyjechała z parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Wąsoszu. – Drżymy przed wzbierającymi się falami, serca mamy przepełnione strachem i prośbą do Matki Bożej o ocalenie, tu na Jasnej Górze od Maryi chcemy zaczerpnąć siły i nadziei na te złe chwile. Nasza miejscowość znajduje się w widłach rzek Orli i Baryczy, a wody Odry teraz cofają się właśnie do Baryczy. Wczoraj nasza gmina workowała piasek na zapas na wały – mówiła mieszkanka Wąsosza.
Wierni z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi w podwrocławskich Tuligłowach pamiętają powódź z 1997 r. – Jest nadzieja, że Wrocław nie zostanie zalany. Pamiętam, jak w 1997 roku po ulicach miasta płynąłem pontonem, mam nadzieję, że to się już nie powtórzy – mówi Jerzy Ziomek i podkreśla, że dziś trzeba modlitwy o ratunek dla świata, Polski i dla rodzin. – Pierwsza jest modlitwa. Sam dostałem różaniec w wojsku i od tego czasu z tego korzystam – dopowiedział Józef Józak.
W łączności z uczestnikami Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasnej Górze abp Józef Kupny w katedrze wrocławskiej odprawi Mszę św.
Pielgrzymka odbywa się pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Pielgrzymkę rozpoczęło 20 września po południu nabożeństwo drogi krzyżowej na wałach jasnogórskich. Przewodniczyła jej parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia z Oleśnicy wraz z proboszczem ks. Mariuszem Bąkowskim. Tekst rozważań napisał bp Jacek Kiciński.
W programie pielgrzymki były msza św. koncelebrowana w bazylice, potem modlitwa różańcowa, Apel Jasnogórski i czuwanie przed cudownym Obrazem Matki Bożej, o północy natomiast pasterka maryjna z udziałem wiernych archidiecezji wrocławskiej, kapłanów diecezjalnych i kleryków Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Wierni z Dolnego Śląska odnowili Akt Oddania Archidiecezji Wrocławskiej Matce Bożej Jasnogórskiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |