Mozambik: powstaje sieć szkół dla chrześcijan wypędzonych przez dżihadystów
Wspólnota św. Idziego (Sant’Egidio) uruchomiła pierwszą szkołę dla dzieci chrześcijan wypędzonych przez dżihadystów z prowincji Cabo Delgado, na północy Mozambiku. Według lokalnych władz placówka oświatowa powstała dzięki wsparciu finansowemu rządu Niemiec we wsi Nacumona, w prowincji Nampula, 2 tys. km na północ od stolicy kraju, Maputo. Będzie do niej uczęszczać kilkaset dzieci, które ze swoimi rodzinami musiały uciekać z prowincji Cabo Delgado.
Władze Wspólnoty św. Idziego zapowiedziały, że w najbliższych miesiącach budowane będą w Mozambiku kolejne nowe szkoły dla uczniów z rodzin, które musiały uciekać przed dżihadystycznym terrorem. Sprecyzowały, że w tym roku szkolnym przygotowano dla nich 650 stypendiów naukowych.
>>> Wspólnota Sant’Egidio przygotowała mapę solidarnej Warszawy
Radykalni wyznawcy islamu rozpoczęli walki przeciwko chrześcijanom w północnym Mozambiku w 2017 r. Polegały one głównie na pacyfikowaniu wiosek i wypędzaniu z nich ludności cywilnej. Według szacunków papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, do dzisiaj z prowincji Cabo Delgado islamiści wypędzili ponad 1 mln osób, głównie chrześcijan. W wyniku agresji ze strony dżihadystów w regionie tym zabito ponad 5 tys. osób.
Apelujący wielokrotnie do międzynarodowej opinii publicznej o solidarność z chrześcijanami z Cabo Delgado biskup diecezji Pemba António Juliasse nazywa konflikt w północnym Mozambiku „zapomnianym przez świat”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |