Możliwe jest spotkanie papieża i patriarchy Cyryla
II Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych, który odbędzie się we wrześniu w Kazachstanie, może być miejscem spotkania papieża Franciszka z patriarchą moskiewskim Cyrylem I. We wtorek Watykan i rząd Kazachstanu we wspólnym oświadczeniu potwierdziły plany podróży papieża do Kazachstanu. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przyjął już zaproszenie na spotkanie w listopadzie ubiegłego roku.
Na początku maja gazeta „Astana Times” poinformowała, że patriarcha wyraził zdecydowaną zgodę. Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych odbywa się w Kazachstanie co trzy lata od 2003 r. Siódme spotkanie zaplanowano na połowę września w stolicy kraju Nur-Sułtanie (dawniej Astanie).
Od tygodni spekuluje się na temat spotkania papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem. Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie mówiło się o znalezieniu neutralnego miejsca na kolejne spotkanie po pierwszym, które odbyło się na Kubie w 2016 r. W międzyczasie wydawało się, że do spotkania może dojść w ramach papieskiej podróży do Libanu, która miała się odbyć w połowie czerwca. Plany te jednak upadły, a Watykan je odwołał. „Byłoby to dla większości niezrozumiałe” – taki powód podał na początku maja watykański „minister ds. ekumenizmu” kard. Kurt Koch. Cyryl znalazł się pod rosnącą krytyką społeczności międzynarodowej za publiczne usprawiedliwianie rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie.
>>> Prawosławny teolog: utrata parafii i monasterów w Ukrainie są dla Cyryla porażką
Węgry – Watykan – Rosja
Tymczasem międzynarodowe agencje informacyjne podały w środę, powołując się na informacje od dyplomatów, że Węgry opóźniają zakończenie prac nad szóstym pakietem sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji z powodu patriarchy Cyryla. Według doniesień, rząd w Budapeszcie chce, aby nazwisko patriarchy moskiewskiego zostało usunięte z listy osób objętych sankcjami Unii Europejskiej, którym należy zakazać wjazdu do kraju i zamrozić ich aktywa. Już na początku maja premier Viktor Orban powiedział w wywiadzie radiowym, że Węgry nie poprą umieszczenia przywódców kościelnych na liście sankcji, ponieważ byłoby to sprzeczne ze „świętą” wolnością wyznania.
Na ostatnim specjalnym szczycie UE w Brukseli w poniedziałek wieczorem szefowie państw uzgodnili pakiet dodatkowych sankcji, w tym embargo na ropę naftową nałożone na Rosję. Aby weszły one w życie, muszą się na nie zgodzić wszystkie państwa członkowskie. W środę pakiet powinien zostać przekształcony w wiążący tekst prawny. Negocjacje mają być dzisiaj kontynuowane.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |