fot. flickr/Piotr Drabik

MSWiA: polscy policjanci pomogą w zabezpieczeniu Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu

Polscy policjanci pomogą w zabezpieczeniu Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu. Łącznie do stolicy Francji zostało skierowanych 40 naszych funkcjonariuszy – poinformował resort spraw wewnętrznych i administracji.

„Do 9 września funkcjonariusze polskiej policji będą wspierać francuskich policjantów w zabezpieczeniu Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu. Łącznie do stolicy Francji zostało skierowanych? 40 naszych funkcjonariuszy. Od początku olimpiady pełnią służbę w ramach wspólnych patroli oraz przeprowadzają sprawdzenia minersko-pirotechniczne kluczowych obiektów i infrastruktury, dbając o bezpieczeństwo zarówno sportowców, jak i wszystkich uczestników wydarzenia” – poinformowało w środę na platformie X MSWiA.

W Paryżu ma wystartować ok. 4400 paralimpijczyków, w tym 88 Rosjan i ośmiu Białorusinów pod neutralną flagą. Sportowcy z tych krajów ze względu na ich inwazję na Ukrainę musieli spełnić wymogi Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, by móc wziąć udział w igrzyskach. Były to te same kryteria jak w przypadku olimpijczyków.

>>> Biskup Marian Florczyk: wielu sportowców na igrzyskach w Paryżu nosi oznaki wiary

W reprezentacji Polski znalazło się 84 sportowców – 41 kobiet i 43 mężczyzn. Dziewięcioro wystartuje ze wsparciem asystenta, pilota lub przewodnika. Biało-czerwoni rywalizować będą w 15 z 22 dyscyplin.

W programie paralimpiady są: futbol słabowidzących, badminton, bocce, łucznictwo, ujeżdżenie, podnoszenie ciężarów, goallball, judo, kajakarstwo, lekkoatletyka, kolarstwo, koszykówka na wózkach, szermierka na wózkach, rugby na wózkach, tenis na wózkach, wioślarstwo, pływanie, siatkówka na siedząco, strzelectwo, taekwondo, tenis stołowy oraz triathlon.

Zawodnicy mają do dyspozycji tę samą wioskę, w której mieszkali sportowcy na przełomie lipca i sierpnia, jedynie nieco zmniejszoną. Obiekt został zbudowany z myślą o dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, przeszedł jednak kilka modyfikacji, jak dodanie siedzisk w łazienkach czy centrum napraw protetycznych. Otwarte w minioną środę budynki mogą pomieścić do 9 tys. osób, nie tylko paralimpijczyków, ale także ich asystentów, opiekunów, lekarzy czy fizjoterapeutów. (

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze