
fot. Jan Jeliński i Karol Jeliński
Msza krzyżma w poznańskiej katedrze [+GALERIA]
W Wielki Czwartek rano w katedrach Kościoła katolickiego odprawiane są msze krzyżma. Wieczorna Liturgia Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego – trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego.
Msza krzyżma sprawowana jest zawsze rano pod przewodnictwem biskupa miejsca. Uczestniczą w niej wszyscy kapłani danej diecezji. Zgodnie z decyzją papieża Pawła VI z 6 marca 1970 r. w czasie mszy krzyżma kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia.
>>> List do kapłanów na Wielki Czwartek: słuchanie to wejście na drogę Bożego prowadzenia

Na mszę krzyżma zapraszane są również osoby konsekrowane oraz wierni świeccy, po to, aby cały Kościół lokalny mógł razem świętować ustanowienie sakramentu kapłaństwa, które dokonało się podczas Ostatniej Wieczerzy. Pod koniec mszy krzyżma święcone są również oleje potrzebne do udzielania sakramentu chorych jak i sakramentu chrztu św., bierzmowania i święceń kapłańskich.
Mszy krzyżma w Bazylice Archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu przewodniczył administrator apostolski sede vacante archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki. „Mamy być otwarci na wszystkich ludzi; otwartość ta wzywa nas do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy i tych, których stawiamy poza nawias” – mówił do kapłanów metropolita poznański
Autentyczne kapłaństwo
W homilii podczas mszy św. krzyżma abp Gądecki mówił, że cechą autentycznego kapłaństwa jest radość z istnienia innych ludzi, „ze wszystkimi ich nieporadnymi próbami życia i miłości, czy będą to małżeństwa, ludzie rozwiedzeni czy żyjący samotnie, czy ich życie przebiega w zgodzie z nauczaniem Kościoła, czy też nie”.
„Świętość kapłaństwa jaśnieje właśnie taką radością. Kościół musi być społecznością, w której ludzie odkryją boską radość z samego faktu ich istnienia. Taka jest nasza, kapłańska posługa” – podkreślił metropolita poznański. Dodał, że jeśli kapłani będą czerpali radość z ludzi, oni również będą się cieszyli nimi. „Odkryjemy radość Bożą w sobie, a jej dawcami będą ludzie zupełnie niespodziewani; nawet tacy, którzy nie wierzą w Chrystusa” – powiedział.

„Mamy być otwarci na wszystkich ludzi. Otwartość ta wzywa nas do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy i tych, których stawiamy poza nawias. Świętość Kościoła przejawia się poprzez przygarnięcie grzeszników, a nie poprzez ich odrzucenie. Daje to także nam, wyświęconym sługom Kościoła, wizję kapłaństwa pozbawioną elitarności klerykalizmu, wizję, która pozwala utożsamić się z innymi w ich bardziej i mniej udanych przedsięwzięciach” – dodał.
Podziękowanie
Msza krzyżma była okazją do podziękowania abp. Gądeckiemu za jego posługę. W marcu papież Franciszek przyjął rezygnację z funkcji arcybiskupa metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego w związku z ukończeniem przez niego 75 lat.
Kapłani podziękowali arcybiskupowi „za lata wiernej i oddanej posługi pasterskiej, za troskę o powierzony lud Boży, za duchowe przewodnictwo, mądre słowo i nieustanne świadectwo wiary”. Arcybiskup Gądecki w odpowiedzi przeprosił m.in. za swoje „długawe homilie”.
„Czas 23 lat jest doskonałym do tego, żeby zdać sobie sprawę, że człowiek się starzeje. Wszelkie wysiłki nie są już w stanie doprowadzić mnie do tego, żeby poprawnie śpiewać. A poza tym trudno jest już widzieć. Wszystkim kapłanom dziękuję, no i też przepraszam za te długawe homilie, które jednakże były wyrastające z myśli nie platońskiej, ale arystotelesowskiej. To znaczy nie z konceptu plusa i minusa, ale z tego arystotelesowskiego konceptu, że jest najpierw coś czarnego, potem coś białego, a w końcu także jest coś szarego” – powiedział.
Abp Gądecki został mianowany przez papieża Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą poznańskim w 2002 r. Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, ma pełnić posługę biskupią w charakterze administratora apostolskiego archidiecezji poznańskiej do czasu kanonicznego objęcia urzędu przez jego następcę. Ingres abp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu odbędzie się 1 maja.





Galeria (5 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |