
fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Msza rezurekcyjna w zabytkowym murach pamietających Piastów
Msza św. rezurekcyjna w XII-wiecznej archikolegiacie w Tumie k. Łęczycy to propozycja dla tych, którzy misteria religijne chcą przeżywać w otoczeniu zabytkowych murów, pamiętających Piastów. W lany poniedziałek warto natomiast odwiedzić pobliskie grodzisko i skansen w Kwiatkówku.
Archikolegiata w Tumie, położona nieopodal Łęczycy w woj. łódzkim, to jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce i miejsce o ogromnym znaczeniu historycznym. Wzniesiona w XII wieku, przez wieki była centrum życia religijnego, politycznego i kulturalnego, a współcześnie jest jednym z miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów.
Jak podkreślił proboszcz tumskiej parafii Radosław Sawicki, archikolegiata to nie tylko perełka architektoniczna, która zachwyca romańskim pięknem, ale przede wszystkim miejsce żywego kultu. „Od wieków wierni przychodzą tu, by modlić się, odnaleźć ciszę i spotkać się z Bogiem” – zaznaczył.
Osoby, które chciałyby przeżyć Wielkanoc w otoczeniu średniowiecznych murów, w niedzielę mogą uczestniczyć w nabożeństwie rezurekcyjnym z uroczystą procesją o godz. 6; kolejne msze św. zostaną odprawione o godz. 10 i 12 – podobnie w świąteczny poniedziałek.
Duchowe przeżycia potęguje ponad 860 lat historii, z którymi obcujemy w świątyni w Tumie. Budowa archikolegiaty rozpoczęła się ok. 1140 roku z fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba ze Żnina. Miała ona nie tylko pełnić funkcję sakralną, ale również manifestować potęgę Kościoła i władzy książęcej. Była jednym z najważniejszych kościołów w średniowiecznej Polsce i przez wieki pełniła rolę centrum diecezjalnego i metropolitalnego.
W archikolegiacie w Tumie gościli m.in. Władysław Herman i Bolesław Krzywousty. W 1180 roku gród w Tumie oraz romańska kolegiata Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego były miejscem spotkania dostojników kościelnych oraz książąt piastowskich, w tym Kazimierza Sprawiedliwego. Z kolei w połowie XIV wieku rozpoczęto na lewym brzegu Bzury budowę zamku królewskiego – głównego punktu nowego miasta Łęczycy.
W ciągu wieków świątynia była wielokrotnie przebudowywana — szczególnie w okresie baroku, a następnie po zniszczeniach II wojny światowej. W latach 50. XX wieku podjęto decyzję o jej rekonstrukcji w duchu romańskim, co przywróciło jej pierwotny, surowy wygląd.
>>> Przewodnik po Triduum: Wielka Sobota
Archikolegiata jest zbudowana z kamienia, wyróżnia ją surowy, monumentalny charakter. Grube mury, masywne wieże i niewielkie, półkoliste okna nieprzypadkowo przywodzą na myśl funkcję warowną, bo przez pewien czas archikolegiata pełniła również funkcję obronną.
Sezon turystyczny w tumskiej archikolegiacie rozpocznie się 1 maja. Świątynię będzie można zwiedzać od środy do soboty w godzinach 10-17, natomiast w niedzielę między nabożeństwami i po liturgii do godz. 18/19. Będzie można wówczas zwiedzać także Muzeum Dziedzictwa Kościelnego w Tumie, utworzone kilka lat temu w dawnej organistówce parafii.
W pobliżu archikolegiaty znajduje się również zrekonstruowane na podstawie badań archeologicznych średniowieczne grodzisko oraz skansen etnograficzny w Kwiatkówku, prezentujący kulturę ludową Ziemi Łęczyckiej. Oba obiekty prowadzone przez Muzeum Etnograficzne i Archeologiczne w Łodzi w sobotę i niedzielę będą zamknięte, warto natomiast odwiedzić je w lany poniedziałek, ponieważ w godz. 12-17 zaplanowano na ich terenie plenerowe gry i zabawy.
Zdaniem archeologów i historyków, grodzisko, kolegiata i pobliski zamek w Łęczycy stanowią unikatowy w skali Polski zachowany krajobraz dziedzictwa kulturowego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |