Msza św. w intencji żołnierzy poległych w misjach poza granicami państwa
W intencji żołnierzy, którzy zginęli w misjach poza granicami Polski odprawiona została Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. – Żłóbek Dzieciątka leży w cieniu krzyża i ofiary. Patrząc więc na żłóbek Jezusa, niech rodzi się i utwierdza w waszych sercach wiara, że wasi bliscy staną się „beneficjentami” misji, jakiej się podjął Jezus i dostąpią lub już dostąpili chwały, która czeka tych, w których Bóg upodobał sobie – mówił w homilii.
Od 2015 r. 21 grudnia obchodzony jest w Polsce jako Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.
Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia Chorągwi Wojska Polskiego.
W homilii bp Lechowicz przypomniał, że dziś obejmujemy modlitwą polskich żołnierzy poległych podczas misji i operacji wojskowych poza granicami naszego kraju. – Na zbliżające się święta Bożego Narodzenia też możemy spojrzeć w perspektywie zagranicznej misji czy operacji wojskowej. Jezus bowiem, będąc Synem Bożym, jak śpiewamy w jednej z kolęd, opuścił śliczne niebo, a obrał barłogi. Podjął się misji zleconej Mu przez Boga Ojca, misji zbawienia człowieka. Dlatego Boże Narodzenie, wbrew świątecznym pozorom, nie jest sielanką – powiedział. Biskup wyjaśnił, że właśnie dlatego Emmanuel – Bóg z nami ukazywany jest często w ikonografii jako dziecko złożone w żłóbku przypominającym trumnę lub grób. – Naga postać niemowlęcia otoczona drewnem odnosi się do Jego przyszłej śmierci będącej początkiem ostatecznego zwycięstwa nad największym wrogiem i zagrożeniem człowieka – podkreślił.
>>> Pielgrzymka żołnierzy do Lourdes: prawdziwi wojskowi to słudzy pokoju
Jak wskazywał bp Lechowicz „żłóbek Dzieciątka leży w cieniu krzyża i ofiary”. – Patrząc więc na żłóbek Jezusa, niech rodzi się i utwierdza w waszych sercach wiara, że wasi bliscy staną się „beneficjentami” misji, jakiej się podjął Jezus i dostąpią lub już dostąpili chwały, która czeka tych, w których Bóg upodobał sobie – powiedział.
Ordynariusz wojskowy podkreślił, że polegli żołnierze „kierowali się miłością, służbą, oraz gotowością do złożenia najwyższej ofiary w imię pokoju i wolności”. – Odznaczali się więc tymi cechami, które szczególnie bliskie były Jezusowi i Jezusa charakteryzowały. Dzięki Jezusowi nie musimy już mówić, że żyją tak długo jak długa jest ludzka pamięć. Żyją niezależnie od trwania naszej pamięci. Wiecznie! – zaznaczył.
Eucharystię koncelebrowali ks. płk Sebastian Piekarski, proboszcz katedry, ks. ppłk Marcin Janocha, szef sekretariatu biskupa polowego, ks. por. Jacek Białek, wikariusz katedry polowej. We Mszy św. uczestniczyli podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Wziątek, gen. dyw. Artur Kępczyński, szef Inspektoratu Wsparcia, mjr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, oficerowie i żołnierze – uczestnicy misji pokojowych oraz bliscy poległych i zmarłych poza granicami państwa.
Przed udzieleniem błogosławieństwa przez bp. Wiesława Lechowicza, abp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz wojskowy oraz ewangelicki naczelny kapelan wojskowy bp Marcin Makula odmówili modlitwę w intencji poległych.
21 grudnia został ustanowiony Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej z 23 lipca 2015 r.
Ustanowienie Dnia Pamięci w tym konkretnym dniu ma na celu uczczenie pamięci pięciu żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc, którzy 21 grudnia 2011 r. polegli w Afganistanie. Byli to: st. kpr. Piotr Ciesielski, st. szer. Łukasz Krawiec, st. szer. Marcin Szczurowski, st. szer. Marek Tomala i szer. Krystian Banach. Dla większości była to pierwsza misja za granicą.
Najmłodszy z żołnierzy miał 22, a najstarszy 33 lata. Ponieśli śmierć w wyniku wybuchu miny-pułapki pod pojazdem opancerzonym, którym wracali do bazy w Ghazni. Był to najtragiczniejszy (pod względem liczby poległych) dzień dla Wojska Polskiego od czasu zakończenia drugiej wojny światowej. W misjach pokojowych i bojowych poza granicami państwa zginęło do 2015 r. 120 żołnierzy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |