fot. PAP/Mateusz Marek

Msza św. za poległych powstańców. W miejscu, w którym zginęli

W niedzielę 30 sierpnia, 76. rocznicę śmierci pod gruzami kościoła św. Kazimierza czterech kapłanów, 37 sióstr, 12 sierot i około tysiąca mieszkańców Warszawy siostry benedyktynki sakramentki na wspólną modlitwę. O godz. 17:00 msza święta, później zejście do krypty.

Siostry od początku przeczuwały, że ten zryw patriotyczny zakończy się tragedią stolicy. Jak wszyscy mieszkańcy stolicy były przygotowane na wybuch powstania, a jednocześnie nim zaskoczone. Klasztor na Nowym Rynku w Warszawie, ufundowany pod koniec XVII w. przez królową Marysieńkę Sobieską był wotum dziękczynnym za zwycięstwo Jana Sobieskiego pod Wiedniem. Poza trzema podstawowymi zakonnice składały czwarty ślub, który, jak określiła to jedna z sakramentek, Bóg trzyma niejako w rezerwie, na trudne czasy.

Kościół św. Kazimierza na Rynku Nowego Miasta w Warszawie, fot. Wikipedia

Ukryte i modlące się za klauzurą pokolenia zakonnic czasem przypominały o swojej obecności. W czasie powstania klasztor stał się kuchnią polową, szpitalem, miejscem schronienia dla setek mieszkańców dzielnicy, duchową redutą. W czasie okupacji wspólnota dzieliła los, który stał się udziałem całego narodu. Warszawiacy i wszyscy goście stolicy mogą modlić się za losy Ojczyzny i dusze powstańców i sióstr, które im służyły. 76 lat po tych wydarzeniach, dokładnie w tym miejscu!

>>> Agata Puścikowska (autorka „Sióstr z powstania”): momentami nie byłam w stanie pisać, płakałam rzewnymi łzami

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze